Trzynasta emerytura z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - nowy pomysł posłów PiS

15 Listopada 2019, 11:00 pieniądze

Posłowie PiS przedstawili nowe pomysły na pokrycie kosztów prowadzenia programów socjalnych. Jeden z pierwszych projektów złożonych w Sejmie X kadencji przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, przewiduje pokrycie kosztów m.in. trzynastej emerytury z budżetu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i zgodnie z zapisami ustawy ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych.  

Zasadniczym źródłem finansowania funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa. Płacą je co roku te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny solidarnościowej wynosi 4 proc. nadwyżki tej kwoty.

- Jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie mogło być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego – przewiduje projekt nowelizacji złożony w środę przez posłów PiS. Fundusz zmieni też nazwę. Z tytułu projektu zniknąć ma człon "Wsparcia Osób Niepełnosprawny".

Z nowego Funduszu Solidarnościowego mogłyby zostać sfinansowane m.in. trzynaste emerytury. Oprócz tego z jego budżetu opłacane byłyby również renty socjalne, czy zasiłek pogrzebowy.

W związku ze zwiększoną liczbą świadczeń, które pokryć zwiększyć ma się także limit wydatków. Limit w latach 2019 – 2028, wzrosnąć ma z kwoty 23,69 mln zł do 31,79 mln zł

-To chyba już wiemy, jaki jest pomysł na utrzymanie zerowego deficytu w 2020 r. mimo braku uwzględnienia wydatków związanych z 13. emeryturą. Sfinansować ją może fundusz solidarnościowy, z pożyczki (a nie dotacji!), którą dostanie od budżetu państwa - podał na swoim twitterze, Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich

 JK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

waldek Sobota, 23 Listopada 2019, 14:50
To juz sie w głowie nie miesci...mam wrazenie, ze coraz bardziej traci sie u nas panowanie nad kolejnymi obietnicami. Dlatego jak dla mnie nie ma co na kogokolwiek liczyć. Wyłacznie na siebie czy w formie lokat czy ppk. Póki sie zarabia trzeba oszczedzac, bo jak widac los emerytur wisi na cieniutkim włosku