Co z obiecanymi przeglądami zdrowia dla 40-latków?

15 Listopada 2019, 16:59 badanie stetoskop

Dziś powołano rząd, a jak już wcześniej obiecał premier Mateusz Morawiecki, w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu ma powstać program badań profilaktycznych. Na jakim jest etapie. 

– Właśnie nad tym pracujemy. Mamy wszystkie agendy i agencje ministerstwa zaangażowane w racjonalne zaproponowanie badań profilaktycznych, które są dostosowane do wieku i płci – zapewniał minister zdrowia Łukasz Szumowski pod koniec października.

Badania profilaktyczne mogą wykryć wiele chorób we wczesnym stadium i zidentyfikują ich czynniki ryzyka np. nadciśnienia. 

W praktyce pracami analitycznymi dotyczącymi tego, co powinno się znaleźć w pakiecie badań i jak je realizować zajmuje się obecnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Co analizuje AOTMiT?

- Dostaliśmy zlecenie na opracowanie koncepcji badań. Mamy zespół ekspertów, patrzymy na różne międzynarodowe doświadczenia, krajowe i zagraniczne rekomendacje - mówi nam Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, dyrektor biura prezesa AOTMiT. Przypomina, że kluczowe jest m.in. dopasowanie badań do czynników ryzyka w danym wieku. 

Agencja koncepcję planuje przedstawić w grudniu.  

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

antoni Środa, 27 Listopada 2019, 9:41
w naszym panstwie to sie chyba na refundowana profilaktyke nie doczekamy.. nie ma co ryzykowac, na szczescie laboratoria diagnostyka oferuja naprawde korzystne cenowo pakiety badan, gdzie mozna samemu przypilnowac czy wszystko jest okay