Diagności przeciw obciążaniu lekarzy kosztem badań

18 Listopada 2019, 12:22 geny diagnostyka badania

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych w stanowisku apeluje m.in. by prawnie uniemożliwić zawieranie z lekarzami kontraktów przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

Stanowisko Nr 2/V/2019

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

z dnia 15 listopada 2019 r.

w sprawie zawierania z lekarzami kontraktów przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, z których wynika, że kierujący placówkami medycznymi zawierają umowy (tzw. kontrakty) z lekarzami zakładające, iż to lekarz ma zapłacić ze swojego wynagrodzenia za zlecone pacjentowi badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Wspomniane rozwiązanie jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności z podstawowym celem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, jakim jest zapewnienie dobra pacjenta. Podpisywanie tego typu umów to de facto zmuszanie lekarza do dokonania wyboru pomiędzy możliwością zarobkowania i utrzymania własnej rodziny, a ratowaniem zdrowia i być może życia pacjenta. Lekarz, który wybierze dobro własnej rodziny, może nie zlecić badań i tym samym doprowadzić do tragicznych skutków dla pacjenta, albowiem aż 70% diagnoz lekarskich opiera się na wynikach badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

Takie rozwiązania nie mają więc nic wspólnego z postępowaniem zgodnym z zasadami wiedzy medycznej oraz etyki w prawidłowo funkcjonującym systemie ochrony zdrowia. 

W związku z powyższym Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych apeluje do kierujących placówkami medycznymi i wszystkich lekarzy o niepodpisywanie opisanych powyżej umów.

Ponadto Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zwraca się z prośbą do ustawodawcy o wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które stanowczo wykluczałyby dopuszczalność zawierania opisanych powyżej umów oraz sankcjonowały tego typu praktyki.

Zwracamy uwagę, że dokument podsumowujący debaty „Wspólnie dla zdrowia – strategiczne kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce” z dnia 25 czerwca 2019 roku jasno wskazuje na potrzebę wydzielenia odrębnego budżetu na badania laboratoryjne. Takie rozwiązanie skutecznie wyeliminuje powyżej opisane patologie.

Aleksandra Kurowska

                        Sekretarz KRDL                                                      Prezes KRDL

                        Dorota Krawiecka                                                   Alina Niewiadomska

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz