Prezes NFZ: Za kilka lat będziemy mieli problem ze sfinansowaniem leczenia Polaków

18 Listopada 2019, 15:09 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

- Zmieniamy paradygmat podejścia do zdrowia. W coraz większym stopniu myślimy o tym jak utrzymać zdrowie, a nie jak zajmować się chorobą. (...)  Mądrym wyborem jest finansowanie zdrowia, a nie leczenia Polaków - mówił w poniedziałek prezes NFZ Adam Niedzielski.

Podczas sesji otwierającej kongres "Zdrowie Polaków 2019" zaproszeni eksperci podkreślali jak ważne dla publicznej ochrony zdrowia są: edukacja, profilaktyka, nowe technologie i jakość leczenia.

- Zmieniamy paradygmat podejścia do zdrowia. W coraz większym stopniu myślimy o tym jak utrzymać zdrowie, a nie jak tylko zajmować się chorobą. Wszystkie hasła dotyczące profilaktyki, prewencji i zapobiegania stają się coraz bardziej powszechne w debacie publicznej - stwierdził prezes NFZ Adam Niedzielski.

- Przy postępującym starzeniu się Polaków i idącymi w parze chorobami cywilizacyjnymi, jeśli nie będziemy teraz w stanie zadziałać na zdrowie publiczne, to w perspektywie dekady będziemy mieli problem ze sfinansowaniem interwencji. Mądrym wyborem jest sfinansowanie zdrowia, a nie leczenia Polaków - przekonywał.

Prezesowi NFZ wtórował Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, który podkreślił, że szczególnie ważne jest odchodzenie od medycyny interwencyjnej na rzecz medycyny zapobiegawczej. W tym przypadku niezbędna ma być edukacja od podstaw.

- Dlatego powinno się wprowadzić do szkół przedmiot "Edukacja o Zdrowiu". Nic tak nie poprawi kondycji zdrowotnej społeczeństwa jak właśnie edukacja dzieci i młodzieży oraz promowanie u nich wartości zdrowotnych - przekonywał Rzecznik.

Ponadto - jak wskazywał - zwiększenie liczby wykonywanych świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza w psychiatrii dzieci i młodzieży, ewolucja systemu w kierunku płacenia za jakość, a nie samą procedurę, a także implementacja rozwiązań z krajów zachodnich, tak by wyeliminować zdarzenia niepożądane w polskiej medycynie - to główne oczekiwania ze strony pacjentów na najbliższe lata w odniesieniu do resortu zdrowia. 

 JK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Prywatność - Warunki Środa, 20 Listopada 2019, 22:51
Rybocyklib?
Pacjentka, która od Anny Puśleckiej wie o Rybocyklibie. Od lekarzy żadnej informacji. Środa, 20 Listopada 2019, 22:49
A co z lekami na raka piersi?
Piter Wtorek, 19 Listopada 2019, 11:14
Profilaktyka jak najbardziej, ale profilaktyka jest również bardzo kosztowna, gdyż obejmuje wszystkich, nie tylko chorych. Poza tym jest drugi aspekt - badania przesiewowe dają często wyniki fałszywie dodatnie, co generuje koszta dodatkowej diagnostyki, więc nie liczyłbym tu na jakieś wielkie oszczędności. Zdrowie zawsze kosztowało, kosztuje i będzie kosztować.