Mateusz Morawiecki w expose krótko o zdrowiu

19 Listopada 2019, 11:30

- Jeśli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, to przed nami najlepszy czas dla Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose we wtorek w Sejmie.  

W blisko 1,5 godzinnym przemówieniu nowego-starego szefa rządu lwią część zajęła gospodarka oraz programy socjalne. Swoje 5 minut w przemówieniu znalazła też ochrona zdrowia.

Premier Morawiecki podkreślił sukcesy działań resortu zdrowia w poprzedniej kadencji, tj. informatyzacja, dzięki której "przejdziemy z Polski papierowej do cyfrowej". Ponadto wskazał na Narodowy Program Kardiologiczny, który jak mówił przynosi już efekty w postaci obniżonej śmiertelności czy mniejszej liczby powikłań po zawale, a Krajowa Sieć Onkologiczna, Breast Cancer Unity czy Narodowa Strategia Onkologiczna "umożliwiają każdemu pacjentowi podjęcie leczenia bez względu na zamieszkanie".

Dodał, że refundacją objęto 100 nowoczesnych leków, "których oczekiwali pacjenci", a dzięki działaniom rządu kierunki medyczne skończy 50 proc. więcej studentów niż 5 lat temu. Zwrócił uwagę także na rekordowy wzrost nakładów  na zdrowie z 70 mld zł do 106 mld zł.

- Jeśli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, to przed nami najlepszy czas dla Polski - mówił M. Morawiecki.

- W 2018 r. nakłady na badania i rozwój wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o blisko 25 proc. i wyniosły ponad 1,2 proc. PKB. To największy wzrost kwotowo i procentowo w ostatnich 20 latach - dodał szef rządu.

Badania profilaktyczne, miliard dla COI, Fundusz Modernizacji Szpitali

- Dwa lata temu kiedy tworzył się mój gabinet, priorytetem dla mnie były onkologia i kardiologia. Najwięksi zabójcy w naszym kraju. Dziś programy zdrowotne przynoszą pierwsze efekty - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- W polskiej służbie zdrowia jest wiele nowoczesnych placówek wyposażonych w wysokiej klasy urządzenia. By podnieść standardy w placówkach dużych i małych miast utworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali. To poprawa dla wielu chorych, których komfort fizyczny i psychiczny jest bardzo ważny. To będzie pożegnanie PRL-owskiej szarzyzny i obdrapania w tak ważnej dziedzinie jakim jest zdrowie - mówił Mateusz Morawiecki w trakcie swojego expose.

Wcześniej w odniesieniu do wysokich wskaźników śmiertelności na drogach w wyniku wypadków powodowanych przez pijanych kierowców, premier podkreślił plany wzmocnienia profilaktyki skierowanej do osób dotkniętych uzależnieniem alkoholowym; jednym z działań ma być podniesienie akcyzy na wyroby alkoholowe.

Rząd zamierza zadbać także o rozwój sportu amatorskiego w celu aktywizacji ruchowej społeczeństwa. - Zainwestowaliśmy w 6 tys. obiektów sportowych i jesteśmy gotowi na jeszcze więcej - mówił.

Zdrowie ponad podziałami

To, co było podkreślone w trakcie kampanii, to to, aby wynieść kwestie zdrowia ponad podziały polityczne. Nawiązał do tego również Mateusz Morawiecki stwierdzając, że "Polska bardziej niż rozliczenia win, potrzebuje zgody".

- Otwieramy się na współpracę. Dlatego w wielu sprawach z zakresu zdrowia doradza Marian Zembala, dlatego pełnomocnikiem ds. reformy psychiatrii jest Marek Balicki. W końcu to nie jest parlament pięciu komitetów wyborczych, to nie parlament 566 parlamentarzystów, a parlament całego narodu - mówił Mateusz Morawiecki.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz