W sejmie o wzroście akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

20 Listopada 2019, 10:09 Sejm

Sejm debatował we wtorek wieczorem o projekcie ustawy o podatku akcyzowym na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Posłowie nie wyrazili zgody na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ani na skierowanie go do Komisji Zdrowia.

Za odrzuceniem rządowej propozycji w sprawie akcyzy głosowało 197 posłów, 245 było przeciw, a 10 posłów wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił także wniosek o skierowanie projektu do komisji zdrowia. Przegłosowano natomiast propozycję posłów PiS, by projektem zajęła się komisja finansów publicznych. Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na środę.

Jak mówił wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawiając projekt, zmiana przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Wiceminister tłumaczył, że wzrost stawek o 10 proc. wynika m.in. z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

- Za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, natomiast alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie - mówił przedstawiciel resortu finansów.

Opozycja: Nie ma gwarancji, że dodatkowe wpływy z akcyzy przeznaczone zostaną na zdrowie

Tomasz Trela z Lewicy zapowiedział, że jego klub będzie korygować projekt i zgłaszać poprawki, bowiem. Żeby mówić o realnej walce z alkoholizmem, trzeba mieć gwarancję, że pieniądze z akcyzy pójdą na takie programy - argumentował. Według posła Lewicy na dzień dzisiejszy takich gwarancji nie ma.

Z kolei posłowie Konfederacji ocenili, że zdrowie Polaków to tylko pretekst dla rządu, żeby znów zwiększyć podatki i „znów ograbiać Polaków z ich ciężko zarobionych pieniędzy”.

Wyłączone z indeksacji akcyzy zostały m.in. papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r. Ponadto zwolnienie z indeksacji akcyzy obejmie cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ekiwoj Środa, 20 Listopada 2019, 12:59
Istnieje konieczność podniesienia cen wszelkich używek,papierosy i alkohol powodują bardzo wiele tragicznych w
skutkach chorób.Dlaczego nie pijący i nie palący mają płacić miliardy na ich leczenie. Producenci alkoholi szukają
co raz to nowych sposobów aby pozyskać kolejnych nabywców kandydatów na alkoholików - małpki,napoje przypominające szampany itp. Różnego rodzaju reklamy zachęcające do spożywania alkoholi. Uważam że należy jak najszybciej podnieść ceny i to wysoko.Posłowie spożywający piwo w trakcie posiedzeń sejmu,czyli w godzinach pracy powinni tracić powinni wylecieć z sejmu tak jak każdy kto narusza Kodeks Pracy.