Co dalej z Funduszem Solidarnościowym?

20 Listopada 2019, 10:10 pieniądze

Sejm nie poparł wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. W nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

We wtorek późnym wieczorem, w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy przewidującego m.in. sfinansowanie trzynastej emerytury z budżetu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych odbyła się burzliwa debata nad projektem.

W jej trakcie posłowie PiS zapewniali, że nowelizacja nie ograniczy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Z tą opinią nie zgadzali się jednak posłowie opozycji, którzy wskazywali, że rząd zabiera środki osobom z niepełnosprawnością, aby zrealizować obietnicewyborcze.

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły wspólnie klubu opozycji: KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, od głosu wstrzymał się poseł KO Dariusz Joński.
Projekt został skierowany do dalszych prac wyłącznie w Komisji Finansów Publicznych, a nie - jak chciała opozycja - do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.. Posiedzenie komisji jest zaplanowano na środę na godz. 12.30.
Czym jest Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Przypomnijmy, że ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i zgodnie z zapisami ustawy ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych.  

Zasadniczym źródłem finansowania funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa. Płacą je co roku te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny solidarnościowej wynosi 4 proc. nadwyżki tej kwoty.

Jakie zmiany mają nastąpić wraz z wejściem w życie procedowanego projektu ustawy?

- Jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie mogło być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego – przewiduje projekt nowelizacji złożony w środę przez posłów PiS. Fundusz zmieni też nazwę. Z tytułu projektu zniknąć ma człon "Wsparcia Osób Niepełnosprawny".

Z nowego Funduszu Solidarnościowego mogłyby zostać wypłacane m.in. trzynaste emerytury, renty socjalne, czy zasiłek pogrzebowy.

W związku ze zwiększoną liczbą świadczeń, które pokryć zwiększyć ma się także limit wydatków. Limit w latach 2019 – 2028, wzrosnąć ma z kwoty 23,69 mln zł do 31,79 mln zł

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz