J.Cieszyński o kontraktach ze specjalistami i potrącaniu kosztów zleconych badań

20 Listopada 2019, 15:10 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

- Każdy lekarz w Polsce z mocy swojej wysokiej etyki zawodowej działa na rzecz pacjenta - przypomniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odnosząc się do doniesień medialnych o zawieranych z lekarzami w AOS kontraktach przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

- To nie dzieje się na jednostronne polecenie, ale wynika z wiążącej obie strony umowy, więc dziwi to, że ten temat wychodzi teraz, a nie wtedy, gdy umowy były podpisywane - mówił dziennikarzom J. Cieszyński.

- Tym bardziej, że rynek pracy w ochronie zdrowia, to rynek pracownika do kwadratu. Jest prężnie działający samorząd lekarski (...), jest wielki popyt na pracę lekarza, więc jeżeli ktoś podpisał taką umowę, to znaczy że była na tak doskonałych warunkach, że ona jest dla niego ok - mówił.

Jednocześnie wezwał lekarzy do zgłaszania wszystkich tego typu przypadków do instytucji do samorządu lekarskiego oraz aby nie godzili się na działania, które mogłyby postawić dobro pacjenta na innym niż pierwsze miejscu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

BS Piątek, 22 Listopada 2019, 12:58
Jak zatem się to ma do umów jakie podpisuje ze świadczeniodawcami NFZ?
Jeśli wycena porady jest właściwa to w czym problem?
Jeśli niedoszacowana, a lekarz nie może tego typu umowy podpisać to znaczy z ZASADY PODIOT LECZNICZY MA DOŁOZYĆ DO LECZENIA.
Uwagi powinny być kierowane do NFZ. Wyceńcie poradę i płaćcie za badania oddzielnie do porady. Oczywiście NFZ będzie badał czy wszystkie badania były potrzebne czy na wyrost !
reCAPTCHA Czwartek, 21 Listopada 2019, 12:37
Czy nie brzmi dysonansem, że ten młody człowiek ze swoim wykształceniem i doświadczeniem odnosi się do etyki lekarskiej?