IQVIA o rynku aptek w październiku

21 Listopada 2019, 11:39 Apteka

Analitycy IQVIA nie pozostawiają złudzeń - liczba aptek systematycznie spada i na koniec października wraz z punktami aptecznymi wynosiła 13875. Nie wpływa to jednak negatywnie na wartość rynku, która systematycznie rośnie - w analizowanym okresie wyniosła 3,17 mld złotych i była o blisko 6 proc. lepsza niż rok wcześniej.

Bilans strat na rynku apteki indywidualne zamknęły w październiki spadkiem o 66 placówek (w ujęciu miesięcznym), natomiast sieciowe - spadkiem o 28 lokalizacji. W ujęciu rocznym ubyło ich 573 z czego - 423 stanowiły apteki indywidualne a 150 placówki sieciowe.

Widocznym trendem zaobserwowanym w październiku jest pogłębiająca się przepaść pomiędzy placówkami indywidualnymi a sieciowymi a dotycząca średniego miesięcznego obrotu. W tych pierwszych wyniósł on 154 tys. zł, natomiast w sieciowych - 323 tys.zł.

Na wyraźnym plusie były również apteki internetowe, które wygenerowały transakcje o wartości 60 mln złotych. Roczna dynamika nie była już jednak tak spektakularna, jak kilka miesięcy temu i wyniosła 12 proc.

 AM

Brak alternatywnego opisu tekstowego dla tego zdjęcia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz