Połączenie NIZP-PZH i IŻŻ: znamy jego koszty

21 Listopada 2019, 11:39 STARY NIZP

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła coraz bliżej formalnego połączenia. Do konsultacji trafił bowiem projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia obu instytucji.

Formalnie nie będzie to jednak fuzja, ale włączenie IŻŻ do NIZP-PZH. Jak przekonują pomysłodawcy tego rozwiązania połączenie instytutów "będzie miało wymierną korzyść w kompleksowym podejściu przy opracowywaniu projektu planów urzędowej kontroli i monitoringu, a także rozszerzeniu zakresu badań o nowe obszary, szczególnie o analitykę alergenów w żywności".

Ile kosztować będzie przejęcie IŻŻ?

Z rządowych szacunków wynika, że niezbędne koszty - głównie techniczno-administracyjne związane z dostosowaniem do nowej struktury obu instytucji - wyniosą około 120 tys. zł. Ich ciężar spadnie jednak na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Będą zwolnienia

Połączenie będzie miało wpływ również na zatrudnienie, ale głównie po stronie IŻŻ. Jak wskazuje ocena sutków regulacji w IŻŻ może wystąpić konieczność redukcji niektórych dublujących się etatów w 2020 r.

- Zakłada się, iż koszty pracowniczych odpraw pieniężnych nie powinny przekroczyć 60 tys. i zostaną pokryte przez NIZP-PZH. Łączne koszty połączenia powinny wynieść zatem ok. 180 tys. zł- uspokaja projektodawca.

Według założeń rozporządzenie powinno wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz