A. Niedzielski zapowiada premiowanie koncentracji w oddziałach położniczych

21 Listopada 2019, 11:52 Adam Niedzielski NFZ

NFZ planuje, że oddziały położnicze, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie będą premiowane finansowo. Jak przekonuje prezes NFZ Adam Niedzielski, zespół, który wykonuje się więcej zabiegów, ma większe doświadczenie,  jest gwarantem lepszej jakości wykonywania tych zabiegów. Dodaje, że premiowanie koncentracji świadczeń, to zachęta do konsolidacji niektórych oddziałów lub szpitali oraz szansa na reformę struktury szpitalnictwa.

 

- Chcemy płacić za wynik, jakość. Zaczynamy od POZ, ale pewne wskaźniki wprowadzamy też w szpitalnictwie, bo tam gdzie zespół wykonuje więcej zabiegów, ma większe doświadczenie i zapewnia wyższą jakość - mówił A. Niedzielski na spotkaniu z dziennikarzami. Dodał, że takie rozwiązania i wyższa stawka za realizację określonej minimalnej liczby zabiegów funkcjonuje już w chirurgii onkologicznej i endoprotezoplastyce.

- Premiujemy koncentrację, co jest szansą na reformę naszej struktury szpitalnictwa tak, bo obecnie jednostki w bardzo rozproszony sposób świadczą usługi medyczne, bo mamy powielające się oddziały, które funkcjonują w odległości 15 -20 km - podkreślił Prezes NFZ. 

- Mamy nadzieję, że to będzie też taka zachęta do przeprowadzania pewnego procesu konsolidacji albo specjalizacji między szpitalami - mówił i dodał, że chodzi o sytuacje, gdy w niewielkiej odległości funkcjonują np. dwa oddziały położnicze i żaden z nich nie osiągnie progu zabiegów. - Warto wówczas się zastanowić czy jeden nie powinien się specjalizować w jednej dziedzinie, a drugi w innej, tak aby każdy z nich dostał tę premię za koncentrację - wskazywał A. Niedzielski.

Jak poinformował, NFZ przeanalizował sytuację w położnictwie i razem ze środowiskiem wyznaczył próg 400 porodów rocznie. - Plan jest taki, aby dostawali więcej (pieniędzy) ci, którzy ten próg przekraczają - mówił i wyjaśnił, że obecnie jest ok. 400 oddziałów położniczych w Polsce i 77 z nich nie spełnia tego kryterium. Zwrócił uwagę, że każdy z oddziałów, niezależnie od liczby przyjętych porodów, jest obłożony takimi samymi wymogami m.in. musi zapewnić zespół, sprzęt, dyżur sali operacyjnej i "nie stać nas jako kraju, aby tak ograniczone zasoby w tak nieefektywny sposób wykorzystywać".

- Dołożyliśmy pewne kryterium do tej naszej analizy (...) aby nie pojawiły się białe plamy, głownie w Podlaskiem i Zachodniopomorskiem, że szpital powinien być w odległości nie mniejszej niż 40 km dla pacjentów i to pozwala zejść z 77 do 55 oddziałów, które tak na prawdę nie mają racjonalnego uzasadnienia - podkreślił A. Niedzielski.

- Wprowadzenie takich kryteriów koncentracji jest pewnym przygotowaniem do redefinicji sieci szpitali, która ma nastąpić do 2021 r. Mamy nadzieję, że te rozwiązania do tego czasu zachęcą do konsolidacji, zachęcą właścicieli do rozmów na temat tego, czy warto utrzymywać tego typu miejsca, a czy nie warto dogadywać się w regionie - stwierdził prezes Funduszu.

A. Niedzielski zaznaczył, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich mają pełnić rolę pewnych moderatorów tej dyskusji (...) i zachęcać do realizacji takich projektów bez politycznych reakcji i problemów.

Priorytety NFZ

Ponadto Prezes NFZ mówił o zmianie filozofii Funduszu. - Fundamentalna rzecz, to przestawienie modelu płacenia i wdrożenie modelu płacenia za wynik. To najważniejszy projekt, który realizujemy i będzie realizowany przez najbliższe lata, bo to proces - wyjaśnił. - Dla nas najważniejszy jest skutek, a nie liczba wizyt - dodał.

Dodał, że Fundusz już zaczął od zmian w POZ, na którym powinna być oparta piramida świadczeń i wydał zarządzenie zawierające elementy płacenia za wynik. - Zarządzenie obowiązuje od września i dotyczy profilaktyki oraz chorób przewlekłych, a mechanizmy będą działały od 2020 r. i dotyczą płacenia za efekt zdrowotny. - Premia w przypadku profilaktyki będzie za osiągnięcie pewnego poziomu badań u liczby osób uprawnionych do programu profilaktycznego chorób układu krążenia i przeciwdziałania nowotworowi szyjki macicy. Przyjęliśmy, że to będzie 15 proc. po I kwartale i 30 proc. po II kwartale - wyjaśnił A. Niedzielski.

- Druga rzecz, to prowadzenie cukrzycy, chorób układu krążenia i chorób tarczycy, czyli chorób przewlekłych. Chodzi o racjonalizowanie piramidy świadczeń. To dolegliwości, które nie wymagają prowadzenia na poziomie AOS i tu schemat premiowania, że jeżeli pacjent ma co kwartał wizytę na poziomie POZ, a nie ma jej u specjalisty, to lekarz POZ otrzyma premię w postaci mnożnika 3,2 stawki kapitacyjnej - poinformował prezes Funduszu.

NFZ stawia na profilaktykę

- Drugi fundamentalny obszar, to inwestycja w profilaktykę. Jeżeli dalej będziemy finansowali tylko interwencję, to zderzymy się ze ścianą, bo społeczeństwo się starzeje i większość zachorowań jest związana z wiekiem np. cukrzyca (zachorowanie po 55 r. życia), POChP, choroby onkologiczne, gdzie prawdopodobieństwo zachorowania rośnie z wiekiem - wskazał A. Niedzielski. - Bez fundamentalnej zmiany w profilaktyce, w stylu życia, fundujemy sobie strukturę społeczeństwa zaawansowanego wiekowo i schorowanego - dodał.

- Musimy bardzo odpowiedzialnie powiedzieć, że musimy wydatkować pieniądze na profilaktykę, musimy mieć na to stały przedział - mówił i zapowiedział, że chce, aby udział środków na profilaktykę w wydatkach NFZ systematycznie rósł. Jednocześnie zastrzegł, że nie chodzi o proste zwiększenie środków, ale zwiększenie świadomości na ten temat i szukanie skutecznych metod zachęcania m.in. do zgłaszania się do programów profilaktycznych.

NFZ realizuje już projekt "Środy z profilaktyką", a stanowiska ds. profilaktyki, obecnie funkcjonujące w trzech OW NFZ, mają do końca I kwartału powstać we wszystkich oddziałach wojewódzkich Funduszu. - Chcemy wstawić autonomiczne kioski pomiarowe, gdzie każdy samodzielnie może zmierzyć ciśnienie, wagę, wzrost, skład ciała - dodał. Podkreślił także rosnącą popularność portalu NFZ o dietach, który ruszył w lutym, a jest ok. 250 tys. zainteresowanych osób. Mówił także o kampanii internetowej "Nie cukrz", która ma być odpowiedzią na plagę otyłości szczególnie wśród dzieci.

Poprawa komunikacji

- Trzeci obszar do poprawy, to komunikacja. Są trzy projekty : telefoniczna informacja pacjenta działająca już w trybie 24 h/7 dni, prowadzona razem z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

- Ponadto otworzyliśmy się na ludzi zainteresowanych danymi i powstał portal zdrowedane.nfz.gov.pl. Będziemy rozwijali tam obszar porównywarki świadczeniodawców, np. jak długo trwa hospitalizacja, ile wykonują zabiegów. Rozpoczęliśmy od okulistyki, chirurgii onkologicznej - informował Prezes.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz