3500 Polaków każdego roku umiera i zachorowuje na tę chorobę

21 Listopada 2019, 13:27 lekarz

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Raka Trzustki. Choroba, która zabiła Annę Przybylską, Patricka Swayze, czy Steve’a Jobsa każdego roku zabiera życie 300 tys. osobom na całym świecie, taka sama liczba osób, co roku dowiaduje się o swojej chorobie.

Rak trzustki jest ważnym problemem społecznym i skupia w sobie wiele problemów współczesnej onkologii. Najbardziej narażone są osoby po 70 r. życia.Postępująca wiekowo demografia sprawia, że nowotwór ten jest coraz częściej diagnozowaną chorobą.

W Polsce mamy średnio rocznie około 3500 nowych przypadków raka trzustki, co oznacza, iż dziennie około 10 pacjentów dowiaduje się o swojej diagnozie.

 Mniej niż 5 proc. pacjentów przeżywa 5 lat od rozpoznania. Mediana przeżycia z rozpoznaniem raka trzustki to 4-6 msc. Jest to 8 przyczyna zgonu nowotworowego na świecie i 13 wśród zapadalności. 

-Po latach nihilizmu terapeutycznego mamy dostępny coraz szerszy zakres terapii, który pozwala na dobór najskuteczniejszego leczenia u pacjentów z rakiem trzustki. Konieczne jest współdziałanie ośrodków diagnozujących pacjentów z nowotworami trzustki z ośrodkami prowadzącymi leczenie chirurgiczne oraz inne leczenie onkologiczne, takie jak chemioterapia czy radioterapia, aby terminowo przeprowadzić pacjenta od podejrzenia raka trzustki, przez diagnozę, możliwe leczenie przyczynowe, leczenie paliatywne czy obserwację po leczeniu radykalnym - mówi prof. Lucjan Wyrwicz kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii w Warszawie. Zaznacza też, że „zachowanie lepszej jakości życia pacjenta z zaawansowanym rakiem trzustki jest możliwe przez personalizację postępowania, stosowanie leczenia wspomagającego i techniki medycyny paliatywnej takie jak współczesne leczenie przeciwbólowe czy radioterapię paliatywną."

- W Australii w latach 2010 – 2014 wskaźnik 5-letnich przeżyć wyniósł 14.6 proc., w Wielkiej Brytanii zaś 7.9 proc.. W Polsce mamy jeden z niższych wskaźników. Patrząc jednak na australijskie dane, widzimy, że może być znacznie lepiej. I właśnie na poprawę sytuacji w obszarze raka trzustki kierujmy nasze wspólne działania– mówi prezes fundacji EuropaColon Polska

Największym wyzwaniem u pacjentów z rakiem trzustki jest zdiagnozowanie tego nowotworu. W większości sytuacji rak ograniczony do trzustki nie daje objawów. Dopiero pojawienie się nacieku na struktury sąsiadujące, może prowadzić do objawów, które wskazują na konieczność zbadania ich przyczyny. Niestety, wiele czynników sprawczych samego raka trzustki prowadzi do podobnych objawów. Dobrym przykładem jest przewlekłe zapalenie trzustki spowodowane częstym spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Rozpoznanie raka u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki, u których występują okresy zaostrzenia zapalenia trzustki, jest bardzo trudne, bo występują u nich objawy typowe dla zaawansowanego raka trzustki.

Jednocześnie występowanie objawów jest zwykle powiązane z postępem choroby. Okres od pierwszych objawów do wystąpienia stanu zagrożenia życia lub stanu, w którym możliwe jest radykalne leczenie chirurgiczne, jest relatywnie krótki.

Eksperci podkreślająże mamy wiele możliwości leczenia oraz wyspecjalizowane oraz skoordynowane zespoły interdyscyplinarne. W farmakoterapii brakuje natomiast substancji takich jak nanoliposomalnego irynotekanu czyinhibitorów parp, których zastosowanie w niektórych przypadkach mogłoby być wskazane. Choć jak podkreśla Tomasz Lewandowski z Radomskiego Centrum Onkologii, dobrze by było gdybyśmy mieli te możliwości, natomiast nie są to braki, które uniemożliwiają skuteczne leczenie. Bardziej, jak podkreślali eksperci potrzebujemy doświadczonych kadr, dużej liczby badań klinicznych i przedklinicznych, tak byśmy mogli je skutecznie przełożyć na poziom leczenia pacjentów Polsce.

U pacjenta z podejrzeniem raka trzustki istotna jest więc szybka diagnostyka. Ścieżka diagnostyczna zakłada wykonanie minimum badania tomografii komputerowej, uzupełnionej często badaniem rezonansu magnetycznego oraz endoskopowej ultrasonografii (EUS). W przypadku stwierdzenia typowego obrazu guza trzustki przed leczeniem operacyjnych nie ma konieczności wykonywania biopsji. W przypadku planowanej chemioterapii czy radioterapii konieczne jest wykonanie biopsji przed leczeniem.

Jakie są objawy raka trzustki? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból w obrębie jamy brzusznej lub pleców - ból w górnej części brzucha lub w połowie pleców może być spowodowany przez guz, który naciska lub atakuje nerwy lub narządy w pobliżu trzustki. Ból może również powstać, jeśli nowotwór blokuje przewód pokarmowy.

Problemy trawienne - utrata apetytu lub zmiana nawyków żywieniowych, ochota na inne niż zwykle potrawy, niestrawność i nudności, zmiany w wyglądzie stolca, utrata masy ciała. Niektóre lub wszystkie te objawy mogą wystąpić, gdy guz w trzustce naciska na żołądek lub początek jelita cienkiego.

Żółtaczka (zażółcenie skóry i (lub) oczu) ze świądem lub bez spowodowane nadmiarem bilirubiny (składnika żółci) we krwi. Guz w głowie trzustki może powodować zwężenie przewodu żółciowego i blokować przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Zaobserwować można również nieprawidłowo ciemny mocz i lekkie lub tłuszczowe stolce.

Zapalenie trzustki i niedawno rozpozna cukrzyca - badania sugerują, że nagły początek cukrzycy typu 2 u osób w wieku 50 lat lub starszych może być wczesnym objawem raka trzustki, szczególnie u tych, które mają niski wskaźnik masy ciała (BMI), doświadczają ciągłej utraty masy ciała lub nie mają historii rodzinnej cukrzycy. Nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę, u których wcześniej występowała dobrze kontrolowana cukrzyca, może być również objawem raka trzustki.

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka trzustki?

Choć przyczyny większości przypadków raka trzustki nie są znane to naukowcy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju raka trzustki.

  • Rodzinna historia raka trzustki (5-10%)
  • Historia rodzinna innych nowotworów
  • Cukrzyca
  • Zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne)
  • Palenie
  • Otyłość
  • Wiek
  • Sposób odżywiania

JK                       

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz