Prezes ABM chce szybkiej zmiany w Prawie farmaceutycznym

21 Listopada 2019, 15:34 czauderna

Agencja Badań Medycznych może mieć znaczącą role w zwiększeniu dostępności do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentów – przekonywał prezes Agencji, prof.Piotr Czauderna. Na przykładzie Francji przekonywał, że by to osiągnąć wystarczy zwiększyć liczbę wykonywanych badań klinicznych.

Agencji w zakresie poszerzenia dostępności nowoczesnych terapii dla pacjentów, jest technologia CAR-T . Terapia ta stosowana m.in. w onkologii i opiera się na zmodyfikowanych genetycznie limfocytach T, które uzyskały zdolność rozpoznawania cechy komórki nowotworowej odróżniającej ją od komórki zdrowej i dzięki czemu są zdolne do jej zniszczenia.

Prof. Piotr Czauderna przekonywał, że ta innowacyjna metoda leczenia w onkologii może być ogólnodostępna i nie musi być droga. -Większość dużych krajów stworzyła już laboratoria, które opracowują własne linie CAR-T – mówił.

-Cała immunoterapia w onkologii to rewolucja. Problemem są koszty terapii. Leczenie jednego pacjenta kosztować może od 300 tys. do 0,5 mln dolarów.  Własna technologia produkcji limfocytów T jest znacznie tańsza - mówił prezes ABM. Dodał ,że produkcja własna może ograniczyć koszt technologii nawet dziesięciokrotnie, do 50 tys. dol. 

Więcej badań klinicznych

Tak jak we Francji w strategii na rzecz onkologii przewidziano wzrost liczby badań klinicznych (w ciągu 10 lat  podwoiła się liczba badań klinicznych, w których brało udział sześć razy więcej pacjentów), tak samo i my powinniśmy zwiększać liczbę komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych.

Pierwszym krokiem ma być otwarcie się na pacjentów. Na przełomie listopada i grudnia uruchomiona zostanie podstawowa encyklopedia badań skierowana do pacjentów (w postaci strony WWW).

Docelowo na podstawie tej bazy uruchomiona zostanie wyszukiwarka badań klinicznych, co pozwoli pacjentowi poddać się samo-pre-screeningowej ankiety. Po odpowiedzi na kilka pytań będzie mógł znaleźć badania kliniczne dla swojej jednostki chorobowej.

Zanim taki portal zostanie w pełni uruchomiony pozostaje kilka prawnych patologii, z którymi resort musi się uporać.  - Na dzień dzisiejszy centralna ewidencja badań klinicznych jest utajniona. Do ewidencji dostęp ma jedynie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Nawet prezes Agencji Badań Medycznych niej może mieć do niej dostępu. Złożyliśmy wniosek do ministerstwa o szybką zmianę prawa farmaceutycznego w tym zakresie – zapowiedział prof. Piotr Czauderna.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz