Sejm przyjął ustawy o finansowaniu 13. emerytur oraz podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy

22 Listopada 2019, 10:54 sejm

Reformę Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Nepełnosprawnych oraz podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy zakładają ustawy przyjęte przez posłów w głosowaniach w czwartek podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

Za ustawą umożliwiającą sfinansowanie tegorocznej 13. emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego, na który przemianowano dotychczasowy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, głosowało 233 posłów, a przeciwko było 215 posłów. O odrzucenie projektu wnosiła opozycja: KO i Lewica.

Iwona Hartwich (KO), która była liderką protestu opiekunów osób z niepełnosprawnościami w Sejmie, podkreślała, że ta reforma spowoduje iż zabraknie pieniędzy na opiekę wytchnieniową oraz świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych. 

Druga z przyjętych ustaw przewiduje natomiast 10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Za przyjęciem ustawy głosowało 243 posłów, przeciwko było 201 posłów, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Posłowie wcześniej odrzucił poprawkę do projektu przewidującą, że wzrost dochodów z z podwyżki akcyzy trafi na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Taką poprawkę zaproponowali posłowie klubu PSL-Kukiz'15 w czwartek podczas drugiego czytania projektu.

Według szacunków rządu, podwyżka akcyzy spowoduje, że po 1 stycznia 2020 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, zaś paczka papierosów - o ok. 1 zł. Budżet ma zyskać na tym ok. 1,7 mld zł.

Ustawy trafią teraz do Senatu, gdzie większość ma opozycja.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz