GIS: 30 proc. uczniów nałogowo pali e-papierosy

25 Listopada 2019, 15:17 e papieros vape

Odsetek osób palących nałogowo tytoń spadł do 21 proc. w 2019 r. względem 31 proc. w 2011 r. Z drugiej strony Państwowa Inspekcja Sanitarna zauważa nowe zagrożenie na horyzoncie. W tym samym okresie sześciokrotnie wzrosła liczba nastolatków, którzy choć raz w życiu próbowała e-papierosa. Ponadto ponad 30 proc. uczniów w wieku 15-19 regularnie pali e-papierosy.

Spadek z 31 proc. w 2011 roku do 21 proc. w 2019 roku oraz wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły.  Z drugiej strony Od 2011 roku 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz próbowało. Ponad połowa badanych (54,8 proc.) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy

 

- Boimy się, czy sukces związany ze spadkiem palaczy będzie utrzymany – wskazuje Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas podczas poniedziałkowej konferencji. Głównym motywem wskazywanym przez użytkowników e-papierosów jest to, że w tych produktach nie ma ciał smolistych. Użytkownicy nie zdają sobie natomiast sprawy, że „to narzędzia do uzależniania od innych substancji” – przekonuje GIS. Użytkownicy motywują swoje palenie tym ,że e-papierosy są tanie , na rynku jest dostępnych wiele smaków oraz to że pozwalają ograniczyć tradycyjne palenie i są od nich mniej szkodliwe.

Od kwietnia 2019 r. na terenie Stanów Zjednoczonych na skutek użycia e-papierosa odnotowano 2 290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej oraz 47 zgonów.  Ostatnie doniesienia są prawdopodobnie wynikiem bezpośredniej toksyczności lub uszkodzenia tkanek spowodowanego szkodliwymi oparami chemicznymi, w przeciwieństwie do gromadzenia się lipidów w płucach.

Należy podkreślić, że większość przypadków zachorowań i zgonów wskutek użytkowania e-papierosów w Stanach Zjednoczonych miała związek z zastosowaniem liquidów zawierających THC. Jednak to właśnie „otwartość” systemu i półprodukty do kartridżów wciąż będące poza kontrolą systemu zdaniem ekspertów stanowią największe zagrożenie dla ich użytkowników (obecnie na rynku dostępna jest tylko jedna alternatywa e-papierosów posiadająca w obrocie zamknięty obieg liquidów).

Obecny na konferencji Prezes NFZ Adam Niedzielski  przypomniał, że pięćdziesiąt lat temu nawet o papierosach nawet lekarze wypowiadali się w superlatywach. -Pewnego rodzaje narracje miały na celu z palenia wykreować modę, styl życia. Obecnie, z e-papierosem sytuacja jest analogiczna. Pojawia się dużo narracji, że to „fajne”, że „mało szkodliwe”, a młodzież przytacza argumenty poznane od influencerów z portali społecznościowych – mówi A. Niedzielski.

 

E-papieros niesie za sobą kolejne wyzwanie

To kolejne wyzwanie dla instytucji zajmujących się ochroną zdrowia publicznego i Polskiej Policji. Otwarty system płynów do e-papierosów umożliwia użytkownikom dodawanie do podgrzewaczy substancji psychoaktywnych tj.; THC, CBD, Katynony (np. mefedron), Kokainę, Metamfetaminę, MDA, MDMA, GHB (substancja stosowana m.in. do produkcji tzw. „pigułki gwałtu”), czy fentanyl.

W przypadku tego ostatniego w Polsce odnotowano już dwa przypadki śmiertelne wskutek zażycia tej substancji w e-papierosie. – To o kilka przypadków za dużo – mówi Jarosław Pinkas.

-E-papieros to nie niewinne narzędzie. Pojawił się nowy trend, gdzie w tych urządzeniach młodzież obok środków wziewnych stosuje miękkie i twarde narkotyki – Mówi Insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, apelując do rodziców o szczególną ostrożność.

Źródło:

  • Konsumpcja nikotyny, CBOS dla Biura do Spraw Substancji Chemicznych, 2019
  • Badanie postaw Polaków wobec palenia papierosów, KANTAR dla GIS, 2019
  • GIS
  • Infografiki: KANTAR

Zobacz również:

Dr hab Ł. Balwicki: Jak skutecznie rzucić palenie?

Produkty zastępcze dla papierosów. Czy pozwalają na zmniejszenie szkód wywoływanych przez nałogowy nikotynizm?

Palenie tytoniu: rośnie liczba zgonów wśród kobiet z powodu raka płuca

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Rafał Poniedziałek, 25 Listopada 2019, 18:14
Od kiedy CBD jest psychoaktywne?