J. Pinkas: w 2018 r. liczba uchylających się od obowiązkowych szczepień to 40,3 tys.

26 Listopada 2019, 9:41 Szczepienia

Liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie od 2009 r. i w 2018 r. wynosiła 40,3 tys. – poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas we wtorek podczas I Kongresu Pielęgniarek i Położnych POZ " Wiem, więc szczepię".

- Mamy bardzo wiele do zrobienia. Problem polega na tym, że wszyscy mają łatwy dostęp do informacji, ale informacja nie zawsze jest wiedzą. Odeszliśmy od autorytetów, a kiedyś byli nimi pracownicy ochrony zdrowia i rozpowszechniali rzetelną wiedzę także o bezpieczeństwie szczepień i korzyściach ze szczepień – mówił J. Pinkas.

Jak mówił, obecnie mamy Internet i wszyscy tam szukają informacji, a ci, którzy są twórcami Internetu muszą poradzić sobie z problemem pozycjonowania, aby to, co jest dostępne było wiarygodne. Jak ocenił, Internet już zaczął się zmieniać i blokuje różnego typu wpisy i absurdy, jednak zaznaczył, że to jeszcze nie jest koniec walki o wiarygodne informacje m.in. na temat szczepień.

Przedstawiając dane dotyczące wyszczepialności podkreślił, że od 2009 r. liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień rośnie. - W 2018 r. wynosiła ponad 40,3 tys. uchyleń, tj. o ponad 1/3 więcej w porównaniu do 2017 r. W przeliczeniu na 1 tys. osób w wieku 0-19 lat wynosiła 5,5 – poinformował. Z kolei w 2019 r. do 30 czerwca odnotowano 43 163 uchylających się.

Jak mówił nadal poziom wyszczepialności jest wysoki, czyli ponad 95 proc. - Szczepionki są ofiarą własnego sukcesu,bo ludzie zapominają o pewnych chorobach - mówił i wskazał, że w tym roku odnotowano już 1,5 tys. zachorowań na odrę. - Nie możemy dopuścić do tego, aby wróciło polio - przekonywał. - My mamy emanować wiedzą i prowadzić ludzi błądzących, aby weszli na drogę rzetelnej wiedzy - dodał.

- Musimy utrzymać wysoki stopień wyszczepialności, musimy propagować szczepienia zalecane, musimy zmniejszyć wskaźniki umieralności na choroby zakaźne - mówił J. Pinkas o roli GIS.

Szczepienia przeciwko grypie

J. Pinkas przekonywał m.in. do szczepienia się przeciwko grypie, szczególnie wśród grupy pracowników ochrony zdrowia. Jaki grupy o najwyższym priorytecie wymienił też pacjentów z chorobą nowotworową, pacjentów kardiologicznych, kobiety w ciąży.

Korzyści są nie do przecenienia, bo to m.in. redukcja o 84 proc. częstości objawów grypopodobnych u dzieci, o 68 proc. ryzyka zgonu w przypadku seniorów, o 87 proc. hospitalizacji z powodu powikłań pogrypowych. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jaca Piątek, 29 Listopada 2019, 16:30
Najbardziej zaskakujące jest to, że niektórym rodzicom (i nie tylko) tak łatwo przychodzi zawierzyć zdrowie - nierzadko swoich bliskich - informacjom przeczytanym gdzieś w internecie...wg mnie jeśli już skądś czerpać informację, to z rzetelnych źródeł.Ze stron internetowych w mojej opinii najpomocniejszą jest www.zaszczepsiewiedza.pl - bardzo rzetelne, medyczne informacje, które przygotowują lekarze i eksperci :)