Stowarzyszenie Nasz Bocian chce odwołania krajowego konsultanta ds. genetyki

26 Listopada 2019, 10:38 in vitro

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN protestuje przeciwko powołaniu na stanowisko Krajowego Konsultanta ds. Genetyki prof. Andrzeja Kochańskiego. Jak podkreślają, nie można powierzać kluczowego stanowiska medycznego osobom wyrażającym pogardę wobec uznanych naukowo metod leczenia (in vitro) i dzieci urodzonych dzięki tym metodom.

Stowarzyszenie wystosowało w tej sprawie list do Ministra Zdrowia, a także zbiera podpisy pod petycją.

- Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN zgłasza swój protest przeciwko powołaniu na stanowisko Krajowego Konsultanta ds. Genetyki prof. Andrzeja Kochańskiego - przeciwnika metody in vitro i badań prenatalnych. Prof. Kochański dał się poznać jako skrajny ideolog, ekspert Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, członek Rady Naukowej Instytutu Ordo Iuris - czytamy w liście do MZ.

Jak podkreśla stowarzyszenie, wybór prof. Kochańskiego na to stanowisko był zaskoczeniem dla środowiska naukowego i nie był z tym środowiskiem konsultowany.

Czytaj również: Ekspert Episkopatu nowym konsultantem ds. genetyki klinicznej

Według stowarzyszenia, prof. Kochański nie kryje swojej niechęci do leczenia niepłodności metodą in vitro, wypowiada się lekceważąco i pogardliwie o dzieciach urodzonych dzięki tej metodzie. - Istnieje więc duże ryzyko, że sprawowana przez niego funkcja posłuży utrwalaniu w debacie publicznej stygmatyzującego języka, uderzającego w pacjentów doświadczających niepłodności i w ich dzieci - stwierdza Nasz Bocian.

- Jako Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN reprezentujące środowisko osób zmagających się z niepłodnością nie zgadzamy się, by kluczowe stanowiska medyczne powierzano osobom wyrażającym pogardę wobec uznanych naukowo metod leczenia i dzieci urodzonych dzięki tym metodom - podkreślono w liście do MZ. Jak dodaje stowarzyszenie, prywatne stanowisko prof. Kochańskiego nie gwarantuje bezstronnego i wolnego od ideologii leczenia.

Źródło: Nasz Bocian

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Archimonde Środa, 05 Lutego 2020, 23:43
O ja pie...lę. Profesor Maria Sąsiadek była znakomitym Konsultantem Krajowym Genetyki Medycznej.
Ok Wtorek, 26 Listopada 2019, 17:50
I ma rację!