RPO: dostęp osób z w kryzysie bezdomności do opieki zdrowotnej jest dramatycznie zły

28 Listopada 2019, 12:36 SZPITAL

RPO wyjaśnia sprawę śmierci dwóch osób w kryzysie bezdomności, które zmarły wiosną wkrótce po wypisaniu ich z warszawskiego Szpitala Praskiego do schroniska. Jak ocenia RPO, dostęp osób z w kryzysie bezdomności do opieki zdrowotnej jest dramatycznie zły. Konieczne są pilne zmiany systemowe.

RPO przypomniał, że problem dostępu osób w kryzysie bezdomności do opieki medycznej jest przedmiotem zainteresowania Rzecznika od wielu lat. Chodzi o to, że osoby te mogą nie być właściwie leczone i diagnozowane, a ze szpitala wypisywane są do schronisk.

- Czy dwa tragiczne przypadki, o jakich RPO dowiedział się od Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, to skutek nierozwiązania tego problemu? - pyta Rzecznik.

Jak wskazał, wiadomo, że obaj pacjenci byli zaniedbani pod względem zdrowotnym i higienicznym. Kontakt z nimi był utrudniony. Wiadomo, że ze szpitala trafili do schroniska i tam po kilku dniach zmarli. W ich szpitalnych kartach informacyjnych nie było wzmianek o przewlekłych chorobach, na jakie cierpieli.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o stanowisko do: szpitala Praskiego, Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Zdrowia,  Mazowieckiego Oddziału NFZ, oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Zapytał też o działania Prokuraturę Okręgowa Praga Warszawa w Warszawie oraz Prezydenta Miasta Warszawy.

Jak informuje RPO, okazuje się, że sprawa wzbudziła poważne wątpliwości tych instytucji: Mazowiecki Oddział NFZ poinformował, że 30 października 2019 r. skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w szpitalu poprzez narażenie dwóch pacjentów w kryzysie bezdomności na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Wcześniej NFZ skontrolował działanie szpitalnego oddziału ratunkowego. Ministerstwo Zdrowia zleciło Wojewodzie Mazowieckiemu skontrolowanie szpitala. Także sam szpital przeprowadził postępowanie wyjaśniające i zapewnił, że zweryfikuje celowość i skuteczność przyjętych już rozwiązań oraz wypracuje mechanizmy organizacyjne, które poprawią opiekę nad osobami dotkniętymi bezdomnością.

Rzecznik widzi wyraźnie, że dostęp osób z w kryzysie bezdomności do opieki zdrowotnej jest dramatycznie zły. Według niego, konieczne są pilne zmiany systemowe oraz stworzenie sprawnego  systemu łączącego opiekę medyczną z opieką społeczną.

Źródło: RPO

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz