Przegląd prasy

02 Grudnia 2019, 9:57 prasa

Ambitny plan walki z nowotworami – Dziennik Gazeta Prawna – str. A4 – Refundowane szczepienia przeciw HPV, podatek cukrowy, znacznie wyższa akcyza na papierosy, 100 mln zł na badania nad lekami na raka – m.in. takie założenia znalazły się w Strategii Onkologicznej. 

Dlaczego PiS nie chce obowiązkowych szczepień - Anita Karwowska, Wyborcza, s. 13 - Antyszczepionkowcy atakują samorządy, które płacą za szczepienia młodzieży przeciw wirusowi HPV. 

Jak się pracuje w niemieckich szpitalach. Kuszenie polskich pielęgniarek  - Joanna Strzałko, Duży Format s. 5 - Mój przełożony powiedział, bym zawiesiła kroplówkę. No to zrobiłam to po polsku. Jak to zobaczył, o mało nie zemdlał.

Kolejna zmiana tegorocznego planu NFZ – Dziennik Gazeta Prawna – str. B10 – O ponad 435,8 mln zł zwiększy się budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze te trafią na pokrycie kosztów świadczeń w planach oddziałów wojewódzkich. 

Kto stwierdzi zgon - Nasz Dziennik, s.4 – do konsultacji publicznych trafił projekt Ministerstwa Zdrowia dotyczący zasad stwierdzania i potwierdzania zgonu. 

Liderzy innowacyjności – dodatek Dziennik Gazeta Prawna: 

  • Wywiad z Radosławem Sierpińskim wiceprezesem Agencji Badań Medycznych na temat niekomercyjnych badań klinicznych, 
  • Zdrowie – ponad polityką – wywiad z Krzysztofem Łandą na temat badań klinicznych i działalności Agencji Badań Medycznych. 

Pora usłyszeń chory system – Fakt – str. 4 – wywiad z Pawłem Reszką  wywiad na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. 

Wyjęli mu serce, żeby go uratować - Fakt, s. 9 – w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dokonano rzadkiego zabiegu usunięcia guza serca. W trakcie operacji serce pacjenta zostało wycięte i czasowo zastąpione sztucznym organem.

Co czwarty z nas był, jest lub będzie pacjentem psychiatry - Polska Times (str. 12-13, Jolanta Gromadzka-Anzelewicz) - Rozmowa o kryzysie w polskiej psychiatrii, z dr Markiem Balickim, pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii i kierownikiem Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Tygodniki

Insulinooporni – Wprost, s. 44-48 – Życie z insulioopornością to nie tylko walka z kilogramami, bezradnością i niewiedzą części lekarzy. Rośnie liczba osób z insuliooprnością a świadomość na temat choroby pozostaje nadal bardzo niska. 

Podstępny hormon plastiku – Wprost, s. 72-75  - wszechobecny plastik niszczy nasze zdrowie. W plastikowych butelkach, w puszkach do konserw są substancje, których nawet mała ilość może powodować zmiany w układzie hormonalnym, otyłość, niepłodność a nawet nowotwory. 

Chronić serce w cukrzycy - Do Rzeczy, s. 88-90 – relacja debaty redakcyjnej na temat powikłań cukrzycy typu 2, szczególnie poświęcona zawałom serc, udarom mózgu i niewydolności serca.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz