Bakterie ochronią skórę przed promieniowaniem UV

03 Grudnia 2019, 9:41

Polski startup UVera opracował ekologiczną, bezpieczną i naturalną substancję chroniącą przed całym spektrum promieniowania słonecznego. Innowacja zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji EIT Health InnoStars Awards, europejskim konkursie dla startupów z branży medycznej i opieki zdrowotnej.

Obecnie stosowane filtry UV nie są obojętne dla zdrowia i środowiska. Mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach ludzkich oraz powodować reakcje alergiczne. Co więcej, środki te są odpowiedzialne za niszczenie raf koralowych i naruszenie ekosystemu morskiego. Szacuje się, że tylko w 2019 roku sprzedano aż 1,2 mld sztuk kremów do opalania o budzącym zastrzeżenia składzie. 

UVera, polski startup zaproponował wykorzystanie naturalnie występującej w przyrodzie bakterii do stworzenia środka, który jest w stanie pochłonąć pełne spektrum promieniowania UV, zapewniając ochronę skóry i jednocześnie eliminując zagrożenia zdrowotne oraz zanieczyszczenie środowiska.

UVera pokonała 115 konkurentów, zdobywając 25 tys. euro na dalszy rozwój technologii, wsparcie mentoringowe i doradztwo biznesowe, a także dostęp do największego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego EIT Health.

- Spotkaliśmy wspaniałych mentorów i doradców, którzy pomogli nam dopracować ofertę, treści dla mediów oraz przygotować się do spotkań z inwestorami – mówi o konkursie Magda Jander z UVera.

Ostatecznie w finale konkursu, podczas kongresu BIO-Europe, który odbył się w listopadzie w Hamburgu, stanęło 10 start-upów: trzy z Portugalii, dwie z Węgier i po jednej z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Polski. Jury zdecydowało, że wśród nich najlepsza jest oferta polskiej spółki.

Drugie miejsce przypadło InoCure, biotechnologicznej firmie z Czech, która oferuje rozwiązania dla branży farmaceutycznej oraz life science. Czeska spółka zaproponowała oparty o nanotechnologię proces wewnątrzkomórkowego testowania molekułów substancji czynnych leku. Rozwiązanie to może skrócić czasochłonny i kosztowny proces testowania leków, w którym większość substancji czynnych odpada na poziomie pierwszych testów, jeszcze przed fazą prób klinicznych. Testy wewnątrzkomórkowe umożliwiają etyczne testowanie substancji, bez użycia organizmów żywych. Druga nagroda, przyznana InoCure, wyniosła 15 tys. euro. Czeska spółka już wcześniej otrzymała wsparcie od czeskiego akceleratora DEX Innovation Centre. Trzecią nagrodę i 10 tys. euro otrzymała portugalska firma HydrUStent, która wprowadziła na rynek biodegradowalne cewniki dla pacjentów z chorobami urologicznymi.

Urządzenia są przenośne, mniej inwazyjne oraz pozwalają m.in. na łączność bezprzewodową. To z kolei umożliwia ciągły monitoring parametrów układu moczowego oraz pomaga łatwiej i szybciej wykrywać schorzenia nerek. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, urządzenie poprawia komfort życia pacjentów oraz jest bardziej przyjazne dla środowiska.

- InnoStars Awards jest jednym z najważniejszych konkursów dla początkujących startupów, które rozwijają produkty i usługi w obszarze digital health, biotech i medtech. Poziom prezentowanych rozwiązań jest naprawdę wysoki. Zwycięstwo łódzkiego startupu, który na co dzień pracuje w inkubatorze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – partnera EIT Health w Polsce - cieszy tym bardziej. UVera dołącza tym samym do ponad 600 startupów w Europie, które otrzymały kompleksowe wsparcie finansowe, biznesowe i mentoringowe w ramach współpracy z EIT Health – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz