Problemy z alergią i układem odechowym ma coraz więcej osób

03 Grudnia 2019, 15:35 astma inhalator

Coraz więcej osób ma problemy z alergią. Konsekwencje bagatelizowania alergii to wysoka chorobowość, zwłaszcza układu oddechowego i spadek jakości życia. 

Wśród najczęściej występujących chorób układu oddechowego są choroby infekcyjne, czyli nieżyt nosa, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani i zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, gruźlica.

- Jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu oddechowego jest alergia, która jest odpowiedzialna za prawie połowę przypadków tych chorób - twierdzi dr Adam Jerzy Sybilski, pediatra i alergolog. 

- Alergia nie jest chorobą. Jest cechą naszego organizmu - podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał, choroby układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa czy astma, bardzo często mają podłoże alergiczne.

- Co ciekawe bardzo powszechny nieżyt nosa występuje znacznie częściej na terenach regionów miejskich niż na wsi, prawdopodobnie zanieczyszczenie miejskiego powietrza wpływa na potęgowanie objawów czy wyzwala objawy alergii - dodaje specjalista.

Jak wskazał czynniki, które wywołują choroby układu oddechowego to zanieczyszczenia powietrza, smog, dym tytoniowy, ale także nieodpowiednia dieta. Dodał, że niestety dzieci są bardziej narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza, ponieważ ich płuca intensywnie się rozwijają.

Dr A. Sybilski wyjaśnił, że jednym ze sposobów leczenia infekcji układu oddechowego są inhalacje. Jednocześnie zastrzegł, że to na pacjencie spoczywa sukces terapeutyczny, który zależy od właściwego podania i stosowania leku.

- Szczególnie trudne może być właściwe podanie leków wziewnych dzieciom - ocenił i dodał, że wielu rodziców nie wie jak właściwie stosować nebulizator przez co mali pacjenci nie otrzymują właściwej dawki leku. W przypadku nebulizacji (inhalacji) trzeba m.in zwrócić uwagę u dzieci do 3. roku życia na to, aby maseczka (bez bocznych otworów) była dobrze dopasowana do twarzy, czyli obejmowała usta i nos. Z kolei u dzieci po 3. roku życia inhalacje powinny odbywać się przez ustnik. 

Blogerka Anna Trawka podkreślała, że niezwykle często rodzice szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące właściwego stosowania leku i jego podania dziecku. - W trakcie wizyty lekarskiej wszystko wydaje się jasne; po wyjściu z gabinetu, w domu, nagle okazuje się, że mamy wiele wątpliwości, a praktyczne zastosowanie rad lekarza nie jest takie proste - dodaje. Jak mówiła, często rodzice szukają więc podpowiedzi w internecie, jednak jest tam bardzo wiele "porad" dalekich od zaleceń lekarskich i wiedzy medycznej. Zaznaczyła, że należy zawsze szukać wiarygodnych i sprawdzonych źródeł wiedzy.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Bożencia Niedziela, 22 Grudnia 2019, 19:14
To prawda, wiele czynników się na to składa, smog itd. Mnie dodatkowo kurz uczula, dlatego codziennie czasem nawet dwa razy dziennie włączam irobota by pochłonął wszystkie zabrudzenia.
Marysia Czwartek, 19 Grudnia 2019, 13:51
Też ostatnio dostałam alergii na kurz i ciąglę się męczyłam z katarem do czasu aż nie zainwestowałam w roombę i oczyszczacz powietrza. Odkąd w domu mam te dwie nowości jest znacznie lepiej :)