Braki leków - MZ wydaje komunikat

03 Grudnia 2019, 17:46 Ministerstwo Zdrowia

Resort zdrowia zabrał głos w sprawie dostępności preparatów: Gabitril, Sinemet, Gardasil, BCG Meda. W specjalnie przygotowanym komunikacie wiceminister Maciej Miłkowski skrupulatnie wskazał przyczyny obserwowanych braków i  terminy, kiedy dostępność do preparatów powinna się poprawić.

Braki szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka - Gardasil oraz Gardasil 9 - to zdaniem resortu zdrowia efekt gwałtownego wzrostu globalnego zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV. W efekcie zwiększającej się liczby narodowych programów szczepień, a także obejmowanie nimi również chłopców, MSD poinformowała polską stronę o czasowym ograniczeniu wielkości dostaw na polski rynek.

- W obecnej, przejściowej sytuacji, firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9. Powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 na rynek polski przewiduje się na przełomie 2021 i 2022 roku. Ilość dawek Gardasil 9, które firma MSD dostarczy na polski rynek w I kw. 2020 r. umożliwi dokończenie schematów szczepień pacjentom, którzy w 2019 r. rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. W przypadku pacjentów indywidualnych, którzy rozpoczęli w 2019 r. szczepienie Gardasil 9, planowane jest uruchomieniem dla nich specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia - poinformował Maciej Miłkowski.

Nadal bez leku na parkinsona

Pacjenci leczący się z powodu choroby Parkinsona muszą liczyć się z dalszymi problemami z dostępnością leku Sinemet. Obecnie preparat ten jest niedostępny na krajowym rynku.

- W powyższej sytuacji pacjent powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego terapię, celem ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej- poinformował Maciej Miłkowski.

Poprawę sytuacji odczują natomiast pacjenci chorujący na padaczkę, a także osoby korzystające z dopęcherzowej immunoterapii stosowanej w raku nabłonkowym pęcherza moczowego. Pierwsi mają już dostęp do Gabitrilu, który jak deklaruje podmiot odpowiedzialny - jest dostępony na terenie całego kraju - zarówno w aptekach, jak i hurtowniach. Natomiast w przypadku BCG Medac resort zdrowia otrzymał zapewnienie o stałej dostępności w obrocie od początku grudnia 2019 r. w ilości faktycznego zużycia w poprzednim roku.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz