Połowa hospitalizacji w wyniku zatrucia lekami to efekt opioidów

04 Grudnia 2019, 14:34 leki lekarstwa

Ponad 18 tys. hospitalizacji wynikających z zatrucia lekami - tak wyglądają najnowsze dane NHS Digital z okresu 2018/2019. Ponad połowa (52 proc.) hospitalizacji wynikających z zatruć to efekt niewłaściwego stosowania leków opioidowych.

Analitycy NHS wskazują, że sytuacja z roku na rok się pogłębia - według danych zebranych przez brytyjskiego płatnika w analizowanym okresie liczba hospitalizacji była aż 6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, i aż 16 proc. wyższa niż na przełomie 2012/2013. Analiza geograficzna wykazała również, że lokalnie widać na terenie Wielkiej Brytanii korelację wskazującą na to, że największy odsetek przypadków zatruć odnotowano na obszarach, gdzie wskaźnik preskrypcji opioidów jest najwyższy.

To jednak nie wszystko w analizowanym okresie odnotowano 7 376 hospitalizacji z powodu zaburzeń psychicznych i behawioralnych związanych z lekami - zdaniem NHS tutaj obserwowany tren ma tendencję spadkową bowiem 3 lata temu takich przypadków było 14 proc. więcej (8621). Dane wskazują również, że o ile przypadki zatruć lekami rozkładają się po równo między kobietami i mężczyznami, to już w przypadku zaburzeń psychicznych i mentalnych to mężczyźni częściej trafiali do szpitala - ich odsetek wyniósł 74 proc. Największy problem z niewłaściwymi skutkami przyjmowania leków stwierdzono w grupie 25-34-latków oraz 35-44-latków.

Niestety niewłaściwe stosowanie leków nadal zbiera śmiertelne żniwo - w podsumowanym sezonie liczba zgonów z powodu zatrucia lekami wyniosła 2917 i była o 17 proc. wyższa niż w 2017 i aż 46 proc. wyższa niż 10 lat temu.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz