J.Cieszyński: obecnie nie ma informacji o wycofaniu lub wstrzymaniu leków z metforminą

04 Grudnia 2019, 9:47 leki

Obecnie nie ma jakiejkolwiek informacji na temat wycofania lub wstrzymania leków z metforminą podawanych przy cukrzycy - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński we wtorek przed posiedzeniem sztabu kryzysowego w MZ w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia tych leków.

J. Cieszyński przyznał, że resort otrzymał ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy.

Wyjaśnił, że podczas spotkania w MZ Sztab kryzysowy w MZ z powodu zanieczyszczonych leków na cukrzycę przeanalizowany zostanie stan faktyczny i wypracowane zostaną rekomendacje.

- Na ten moment nie ma informacji o wycofaniu lub wstrzymaniu tego leku z obrotu. Jeżeli będziemy mieli taką rekomendację, to natychmiast zostanie przekazana pacjentom - zapewnił. - W momencie, gdy będziemy mieć informacje, komunikat EMA, to będzie on dostępny także dla polskich pacjentów - dodał.

Zapowiedział, że ministerstwo będzie informowało o dalszych działaniach na bieżąco.

Przypomniał, że w Polsce mamy Narodowy Instytut Leków wyspecjalizowany w badaniu leków, a nad bezpieczeństwem leków czuwa w Polsce też Główny Inspektor Farmaceutyczny.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz