MZ: pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę

04 Grudnia 2019, 12:01 Ministerstwo Zdrowia

- W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia.

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia prof. Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem:

  • Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorza Cessaka;
  • Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Pawła Piotrowskiego;
  • Głównego Inspektora Sanitarnego, prof. Jarosława Pinkasa;
  • Dyrektora Narodowego Instytutu Leków, Anny Kowalczuk;
  • Wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, Michała Byliniaka;
  • konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych, prof. Jacka Różańskiego; 
  • konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka; 
  • konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzeja Lewińskiego;
  • konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztofa Strojka;
  • konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego.

- W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę - podkreśla resort w komunikacie wydanym po spotkaniu.

W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu.

Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską.

Jak informuje MZ, informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży, ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.

Jeszcze w czwartek o godz. 14.00 ma odbyć się wideokonferencja z przedstawicielami EMA.

- Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski tuż po spotkaniu.

Wyjaśnił, że powinniśmy tutaj mówić nie o zanieczyszczeniu, ale o skutku ubocznym syntezy. - Pomimo, że prawdopodobnie śladowe ilości substancji znajdowały się w lekach od dawna, to leki mają korzyści zdrowotne - dodał. Przestrzegał, że zaprzestanie przyjmowania leków może grozić bardziej poważnymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie.

GIF poinformował, że oficjalny komentarz zostanie przedstawiony po ustaleniu wspólnych, zharmonizowanych działań na forum krajowym i unijnym.

Źródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz