77 wniosków w pierwszym konkursie ABM na niekomercyjne badania kliniczne

04 Grudnia 2019, 12:53

77 projektów o wartości ponad 1,35 mld zł złożono w pierwszym konkursie ABM na niekomercyjne badania kliniczne. Agencja ma do rozdysponowania 100 mln zł, choć nie wyklucza zwiększenia tej puli. W ciągu trzech miesięcy okaże się kto dostanie dofinansowanie na swoje projekty.

Jak podkreślił prezes ABM prof. Piotr Czauderna w środę podczas konferencji o tegorocznych dokonaniach oraz planach Agencji, ilość i wartość złożonych wniosków świadczy o tym, że Agencja Badań Medycznych jest potrzebna.

O konkursie i jego kryteriach pisaliśmy we wrześniu ABM: 100 mln zł na niekomercyjne badania kliniczne. Już można składać wnioski w konkursie

Termin składania wniosków upłynął 29 listopada w południe. Projekty mogły dotyczyć obszarów pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii oraz kardiologii. Żaden ze zgłoszonych wniosków nie dotyczy hematologii i radioterapii.

ABM w ciągu dwóch tygodni przeprowadzi ocenę formalną wniosków, a następnie w ciągu 3 miesięcy - analizę merytoryczną.

– Łączna wartość zgłoszonych projektów to ponad 1,35 mld zł (1351 147 851,28 zł) – poinformował Piotr Gozdek z ABM. Średnia wartość projektu to ponad 17,5 mln zł, najmniejszy projekt ma wartość 475 tys. zł, zaś największy (z Pomorza) ma wartość ponad 73,1 mln zł.

Najwięcej projektów złożono w dziedzinie onkologii (32) i kardiologii (21), a potem kolejno - pediatrii (13), neurologii (9) i neonatologii (2). Wartość projektów onkologicznych to 573 mln zł, kardiologicznych - 413 mln zł.

Jeżeli chodzi o regiony, to najwięcej projektów złożyły ośrodki z woj. mazowieckiego - 30. Jak mówił P. Gozdek, biorąc pod uwagę potencjał, liczbę instytutów i szpitali klinicznych, nie można mówić o niespodziance. Kolejne regiony pod względem liczby złożonych wniosków to woj. pomorskie -10, woj. małopolskie i woj. łódzkie - po 7. Trzy regiony: opolskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie nie złożyły żadnego projektu w konkursie ABM, a pozostałe województwa - po kilka lub pojedyncze.

Jak mówił P. Gozdek, 16 z 77 wniosków było złożonych w języku angielskim. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

fizjoterapeuta Środa, 04 Grudnia 2019, 18:39
Dzień dobry ,
Pytam, gdzie badania z zakresu profilaktyki zdrowotnej, dotyczącej narządu ruchu?