Pacjenci nie powinni rezygnować z leków na cukrzycę

04 Grudnia 2019, 17:25 SZUMOWSKI

Eksperci oraz resort zdrowia studzą panikę, jaką wywołały doniesienia medialne w sprawie obecność nitrozamin w lekach zawierających metforminę. Zdaniem Łukasza Szumowskiego- chorzy na cukrzycę nie powinni rezygnować z dotychczasowej terapii.

Eksperci są zgodni - zaprzestanie przyjmowania leków zawierających metforminę może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie. Taki komunikat płynie z resortu zdrowia, w którym dziś (4 grudnia) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie w związku z pojawieniem się informacji o możliwej obecność nitrozoamin w lekach zawierających metforminę.

- W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania- zapewniał rano resort zdrowia.

W ocenie Łukasza Szumowskiego komunikat EMA- jaki trafił do resortu zdrowia, nie jest w żadnym stopniu alarmistyczny. A podejmowane działania są standardowo stosowaną procedurą.

- Wnioski płynące z porannego spotkania są takie, że powinniśmy mówić nie o zanieczyszczeniu, ale o rozpoznaniu substancji będącej produktem ubocznym syntezy leku- dodał minister. W trakcie konferencji prasowej zapewnił również, że wszystkie serie leków z metforminą poddane zostaną wnikliwej analizie.

W podobnym tonie wypowiada się konsultant krajowy ds. diabetologi - prof. dr hab. Krzysztof Strojek - w jego opinii obecnie sztab ludzi z europejskich i polskich instytucji wnikliwie analizuje i monitoruje sytuację. Dodał, że obecność NDMA wynika z procesu technologicznego, który praktycznie nie ulegał modyfikacjom od dłuższego czasu.

- Zawartość substancji nieznacznie przekracza normy. Wykrycie wynika z poprawianej stale skuteczności metod analitycznych. NDMA powstaje również w organizmie w wyniku przemian w powszechnie stosowanych naturalnych konserwantów żywności (azotynów i azotanów)- dodał prof. Krzysztof Strojek.

Jego zdaniem metformina nadal pozostaje lekiem pierwszego wyboru w leczeniu cukrzycy m.in. ze względu na swój silny efekt hipoglikemizujący. Co więcej preparat ten zmniejszenia groźne w przypadku pacjentów z cukrzycą - ryzyko powikłań sercowo naczyniowych i chorób nowotworowych.

- Czekamy na dalsze wyniki analiz prowadzonych przez Europejską Agencję Leków i polskie instytucje odpowiedzialne za nadzór farmaceutyczny. W chwili obecnej nie istnieją racjonalne przesłanki do zmiany sposobu leczenia chorób na cukrzycę- zaznaczył diabetolog.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz