Konsultacje międzyresortowe Narodowej Strategii Onkologicznej do 13 grudnia br.

06 Grudnia 2019, 9:57 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

Projekt Narodowej Strategii Onkologicznej został skierowany do konsultacji międzyresortowych, które potrwają do 13 grudnia br. - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

S. Gadomski wyraził nadzieję, że dokument zostanie przyjęty w grudniu, ale jednocześnie przyznał, że może być to trudne. Ł.Szumowski o strategii onkologicznej: nakłada obowiązki realizacji bardzo konkretnych celów

- Skierowaliśmy projekt do konsultacji międzyresortowych i te potrwają do 13 grudnia. Ze względu na okres świąteczny może być trudno przeprocedować  projekt jeszcze w tym roku - mówił wiceminister.

Jak dodał projekt NSO jest pierwszym dokumentem, który trafił do wykazu prac rządu w nowej kadencji i otrzymał nr 1.

- Na tę strategię czekaliśmy od dawna. Jest kompleksowa, nie zamyka się w świecie onkologii, ale dotyczy obszarów, które pośrednio dotyczą onkologii. To trzy z pięciu obszarów, które wskazują na prewencję pierwotną, zdrowie publiczne, edukację prozdrowotną, kadry - wskazywał.

Jak mówił zmiana będzie także w sferze finansowej. - Od 2021 r. to 450 mln zł rocznie i od 2024 r. – 500 mln zł rocznie na finansowania NSO. Przez 10 lat to 5 mld zł. A do tego dojdzie finansowanie z innych źródeł jak ABM czy NFZ - podkreślił S. Gadomski.

BPO

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz