Projekt zarządzenia dot. rozliczania diagnostyki tarczycy w AOS - do konsultacji

06 Grudnia 2019, 10:26 NFZ narodowy fundusz zdrowia

Zmianę sposobu rozliczana świadczeń diagnostycznych w zakresie endokrynologii, a także wprowadzenie przepisów obejmujących zasady rozliczania porad pielęgniarskich realizowanych w niektórych zakresach AOS - przewiduje m.in. projekt zarządzenia Prezesa NFZ w zakresie AOS.

Chodzi o projekt zarządzenia ws. określania warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Jak wyjaśnił NFZ w uzasadnieniu, zmiany polegają na: zmianie sposobu rozliczania świadczeń diagnostycznych  w zakresie endokrynologii związanych z diagnostyką chorób tarczycy, a polegających na wprowadzeniu Katalogu diagnostycznych pakietów specjalistycznych, który na razie zawiera tylko produkt pn. pakiet specjalistyczny – tarczyca.

Obejmuje on ryczałtowe finansowanie pakietu badań, który zakończony powinien być postawieniem diagnozy, ustaleniem terapii oraz określeniem możliwości przejęcia opieki przez lekarza POZ. - Celem tego było ograniczenie nieuzasadnionego dzielenia porad diagnostycznych, zachęta do skrócenia kolejki i przesuwanie zdiagnozowanych pacjentów do objęcia opieką w POZ - wskazał Fundusz.

Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie przepisów obejmujących zasady rozliczania porad pielęgniarskich i położnej, realizowanych w niektórych zakresach AOS. 

- Na podstawie przepisów niniejszego zarządzenia wydzielony został zakres skojarzony: ambulatoryjna opieka pielęgniarska lub położnej (AOP), który stosuje się do zakresów wskazanych w rozporządzeniu AOS: chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwa, kardiologii i diabetologii. Świadczenia w tym zakresie rozliczane są w oparciu o grupy świadczeń oznaczone kodami: PPW i PZ, które stanowią pochodną obowiązujących w AOS grup świadczeń specjalistycznych, zawartych w załączniku 5a do zarządzenia, po dostosowaniu ich do specyfiki nowych świadczeń - wyjasnił NFZ.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz