J. Pinkas: Polacy muszą być mądrzy przed szkodą

06 Grudnia 2019, 14:46 Pinkas

Polacy muszą być mądrzy przed szkodą - podkreślał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wskazując, że istnieje wiele wyzwań w zakresie zdrowia publicznego, z którymi trzeba się zmierzyć m.in. denializm, nowe narkotyki, suplementacja diety niezgodna z wiedzą medyczną, e-papierosy, zdrowie psychiczne, szczepionkowe wahanie się.

J. Pinkas w piątek podczas Kongresu Zdrowia Psychicznego przypomniał, że 7 listopada Eurostat opublikował badanie satysfakcji z życia Europejczyków, w którym Polacy uplasowali się na 4. miejscu jeżeli chodzi o zadowolenie z życia. - Nie ma satysfakcji z życia bez poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego - podkreślił. Jak mówił, Finlandia, która znalazła się na 1. miejscu, jest krajem najbardziej zaawansowanym jeżeli chodzi o wdrażanie rożnych działań w zakresie zdrowia publicznego m.in. w zakresie otyłości, palenia tytoniu i innych zagrożeń.

Główny Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę, że wczoraj minister zdrowia zapowiedział refundację od 2021 r.  szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt i od 2026 r. - dla chłopców. - To niebywałe zadanie, aby wprowadzić to tak, aby tego w społeczeństwie nie kontestowano. Ale musimy się z tym zmierzyć, musimy iść drogą australijską - ocenił.

- Polacy mają być mądrzy przed szkodą. Zmierzyć się musimy z denializmem, fake-newsami, nowymi narkotykami, suplementacją diety niezgodną z wiedzą medyczną, e-papierosami i waporyzatorami, ochroną zdrowia psychicznego, „szczepionkowym wahaniem się”, czyli opóźnioną akceptacja lub odmową szczepień - wyliczał.                        

Jak mówił, zdrowie publiczne zaczęło funkcjonować w przestrzeni publicznej jako element gospodarki, m.in. w kontekście tego jakie korzyści dla gospodarki mają szczepienia ochronne, np. w przypadku grypy.

Według niego wyzwaniem pozostaje także cyfryzacja życia. - Nie da się żyć bez telefonu, smartfonu, ale z tego też płyną konsekwencje zdrowotne. Jednocześnie to także narzędzie do tego, abyśmy dokonywali mądrych wyborów - podkreślał.

Jako kolejne wyzwanie wskazał obszar zdrowia psychicznego. - Wiele się dzieje w tym zakresie w Polsce - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

psychiatra Piątek, 06 Grudnia 2019, 22:35
dlatego po następnych wyborach ta chora banda nie będzie przy żłobie wraz z pinkasem
Prezes Piątek, 06 Grudnia 2019, 16:58
W pełni się zgadzamy z wypowiedzią - więc polecamy profilaktykę zapobiegawczą przy stosowaniu leju konopnego CBD wzbogaconego w kannabinoidy. Chętnie podzielimy się wiedzą /doświadczeniem w tej dziedzinie ! www.seniorplus.org.pl