Producenci leków: UE musi stymulować produkcje API na starym kontynencie

06 Grudnia 2019, 13:32 europa komisja europejska parlament

Medicine for Europe - organizacja zrzeszająca producentów leków generycznych i biopodobnych zaapelowała do Komisji Europejskiej o proaktywną postawę w sprawie niwelowania skutków niedoborów leków. Producenci wskazali, że główne wysiłki powinny być ukierunkowane na pobudzanie aktywności przemysłowej wytwórców na terenie UE.

- Europa powinna zachować prężny sektor generyczny i biopodobny, aby zapewnić europejskim pacjentom równy i zrównoważony dostęp do leków- apelują do Komisji Europejskiej sygnatariusze listu otwartego organizacji Medicine in Europe.

Ich zdaniem obecna sytuacja na europejskich rynkach farmaceutycznych i problemy związane z m.in. dostępnością do niektórych leków budzą poważne obawy co do przyszłości bezpieczeństwa lekowego obywateli UE.

- Producenci leków generycznych dostarczają na rynek prawie 70 proc. wszystkich leków na receptę w Europie. Dzięki czemu w ostatnich 12 latach istotnie poprawiły dostęp do leków stosowanych w terapii pacjentów z chorobami przewlekłymi- wskazali producenci. Zaznaczyli, że stojące przed nimi wyzwania związane ze stałą presją cenową, a także czynnikami przemysłowymi i nowymi wymogami regulacyjnymi - mogą tą sytuacją silnie zachwiać.

Zdaniem producentów nie bez znaczenia dla stabilności bezpieczeństwa lekowego miały również zmiany polityczne w UE w tym zapowiadany Brexit. Ten ostatni pochłonął w przypadku części wytwórców znaczne koszty, które ich zdaniem mogły zostać zainwestowane w produkcję.

- Potrzebujemy unijnego przywództwa, które połączy w wysiłkach producentów, organy regulacyjne i płatników oraz nabywców leków. Musimy zachęcić branżę do inwestycji w produkcję m.in. ograniczając złożoności przepisów i zmniejszając jej koszty- zaapelowali w liście wytwórcy. Ich zdaniem krajowe wysiłki na rzecz wyeliminowania zjawiska braków leków wymagają koordynacji na szczeblu UE.

Organizacja zaapelowała również o zaangażowanie ministerstw zdrowia i resortów gospodarczych we wspólne tworzenie międzysektorowych polityk, które pobudzałyby inwestycje w produkcję API i samych leków na terenie Europy.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz