Przegląd prasy: Ł.Szumowski o odbudowie kadry medycznej

09 Grudnia 2019, 9:20 prasa

„Nie wszyscy zadłużają szpitale” - SE wywiad z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim str. 4 W wywiadzie MZ wskazuje, że priorytetem w ochronie zdrowia jest m.in. odbudowanie kadry medycznej. Minister zdrowia powiedział, że coraz mniej lekarzy stara się o pracę w UE. Dodatkowo wskazał, że za ewentualną złą sytuacją finansową szpitali nie stoi minister zdrowia, tylko podmioty za to odpowiedzialne czyli powiaty, marszałkowie itd. Podczas wywiadu minister nie przedstawił konkretnych propozycji działań w zakresie poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. 

Kryzys lekowy powróci – Dziennik Gazeta Prawna, Patryk Słowik, Jakub Styczyński, strona tytułowa oraz B6 – Organizacja zrzeszająca czołowych europejskich producentów leków apeluje do KE o szybkie podjęcie prac nad uniezależnieniem przemysłu farmaceutycznego od chińskiego widzimisię.

Triumf przeciwników szczepionek - Dziennik Gazeta Prawna, Patrycja Otto, Klara Klinger, str. A4 – Lekarze obserwują ofensywę odry. Wraca również ospa. I rośnie liczba odmów szczepień. W tym roku padnie kolejny rekord: po trzech kwartałach było ich 44,5 tys. O ponad 4 tys. Więcej niż na koniec 2018 r.

Medycy niechętni nowym paragonom – Rzeczpospolita, Mateusz Rzemek, s. A12 – Naczelna Izba Lekarska protestuje przeciw zmianom w przepisach, które nakazują im podać na paragonie opis usługi medycznej, bo to może prowadzić do ujawnienia wrażliwych informacji o pacjentach i ich chorobach. 

Samorządy nie powinny zastępować NFZ – Rzeczpospolita, Maria Weber, s. R6 – Władze lokalne z niecierpliwością czekają na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zdejmie z nich obowiązek finansowania zadłużonych szpitali. 

Rok na szpitalnej podłodze. Rodzice ciężko chorych dzieci są dla państwa niewidzialni – Polska The Times, Maria Mazurek, s.10 – Artykuł o codzienności rodziców 6-letniej Madzi, która czeka na przeszczep szpiku i (nierefundowaną) terapię celowaną. 

Nowotwory. Leczenie „szyte na miarę” pacjenta - Polska The Times, Agata Sawczenko, s. 14 – Chorym na nowotwory powinien towarzyszyć psycholog – mówi dr Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Przyszłość przeszczepów. Każdy będzie miał hodowlę narządów - Polska The Times, Agata Pustułka, s. 16 – Rozmowa z prof. Łukaszem Krakowczykiem, chirurgiem rekonstrukcyjnym, Kierownikiem Bloku Operacyjnego w Instytucie Onkologii w Gliwicach. 

Weekend 

Marszałek Senatu dorobił 400 tys. zł – (Super Express str.2) - Namawiał młodych lekarzy do pracy dla idei, a okazało się, że zarabiał kokosy w szpitalu i pobierał do tego senatorska pensję. Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski w latach 2009-2015, pełniąc funkcję senatora i wicemarszałka zarobił 400 tys. zł.

Po pierwsze współpraca - Gazeta Polska (Natalia Kracz-Kaczkowska, dodatek Mazowiecki) – Wywiad z Konstantym Radziwiłem, wojewodą mazowieckim i byłym ministrem zdrowia nt. planowanych działań w nowej funkcji.

Tygodniki 

Odetchnij! - Wprost, Magda Kozińska, s. 76 – Rośnie liczba osób, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszystkiemu winne są zanieczyszczenie powietrza, wszechobecny dym tytoniowy i niezdrowa dieta.

Lek na wagę życia – Wprost, Bożena Stasiak, s. 78 – Nie wszyscy chorzy z agresywną postacią przewlekłej białaczki limfocytowej mają dostęp do kompleksowego leczenia. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz