NFZ: nowe zasady dot. zleceń na wyroby medyczne już od 1 stycznia 2020 r.

09 Grudnia 2019, 12:52 NFZ

NFZ przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. wystawianie, weryfikacja i realizacja zleceń na wyroby medyczne odbywać się będzie za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu. Pacjenci nie będą już musieli potwierdzać papierowego zlecenia w oddziale Funduszu. Rocznie NFZ potwierdza ok. 3,5 mln takich zleceń.

Jak podkreśla NFZ, będzie to ułatwienie dla pacjentów, a w szczególności osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

Obowiązujący obecnie proces obsługi kart i wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne wymaga wizyty pacjenta w placówce macierzystego OW NFZ (a w przypadku błędnie wystawionych zleceń nawet kilkukrotnej).

Od przyszłego roku etap ten będzie znacznie uproszczony. Pacjent już podczas wizyty np. u lekarza będzie mógł uzyskać potwierdzenie zlecenia z Narodowego Funduszu Zdrowia i bezpośrednio udać się do właściwego punktu (sklepu), realizującego zlecenia na wyroby medyczne.

- Nowe rozwiązanie NFZ poprawi dostępność do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, szczególnie dla pacjentów z małych miejscowości, skąd do placówek Funduszu jest daleko. Pacjent będzie mógł otrzymać od razu zlecenie gotowe do realizacji. Będzie miał też pewność, że zlecenie jest pozbawione błędów formalnych. Obecnie o ewentualnych błędach pacjent dowiaduje się najczęściej dopiero w trakcie wizyty w NFZ - przekonuje Fundusz.

System częściowo dostępny już w tym roku

Od 4 listopada do 31 grudnia 2019 r. wybrana grupa placówek realizuje zlecenia już na nowych zasadach. U wszystkich świadczeniodawców do 31 grudnia 2019 r. zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy będą wystawiane, potwierdzane i realizowane również na dotychczasowych zasadach.

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy, które do 31 grudnia 2019 r. zostaną wystawione oraz wystawione i potwierdzone, będą realizowane na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.

Korzyści dla pacjentów od 1 stycznia:

  • Brak potrzeby wizyty pacjenta w siedzibie OW NFZ w celu potwierdzenia zlecenia

  • Możliwość korekty błędnie wystawionego zlecenia  w trakcie wizyty po otrzymaniu zwrotnej informacji  z systemu NFZ (obecnie korekta zlecenia wymaga ponownej wizyty pacjenta)

  • Oszczędność kosztów i czasu - szczególnie odczuwalna dla pacjentów mieszkających z dala od siedziby NFZ

  • Wyeliminowanie konieczności wizyty pacjenta  we właściwym OW NFZ zgodnie z rejonizacją wynikającą  z adresu zamieszkania pacjenta.

 

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Welnowiec City Piątek, 17 Stycznia 2020, 4:46
Jest 17 stycznia 2020 i zadna apteka nie posiada systemu do obslugi pacjenta w tym temacie,nie maja potrzebnych szkolen i nie realizuja zleceń . Chory w tym czasie musi kupic w pelnej kwocie pampersy czy pieluchomajtki,bo czekac nie moze.System,udogodnienia,tylko to mialo dzialac od 1 stycznia,przygotowac rzetelnie i wdrozyc,a nie przygotowac i czekac,na cud.Skandal.