Problem z kredytem po przebytym nowotworze? Strategia Onkologiczna to ułatwi

11 Grudnia 2019, 12:47 pieniądze

Narodowa Strategia Onkologiczna to wyczekiwany przez pacjentów i środowisko medyczne dokumenty, który ma ukierunkować działania w obszarze profilaktyki i leczenia nowotworów na najbliższe lata. Ma on też wpłynąć znacząco na jakość życia pacjentów po wygranej walce z chorobą.

Narodowa Strategia Onkologiczna powinna zostać przyjęta przez rząd jeszcze w tym roku. W dokumencie pojawić się ma zapis zapewniający, że do końca 2025 r. powstaną rozwiązania legislacyjne umożliwiające pacjentom onkologicznym dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności tych, które przeważają o możliwości uzyskania kredytu – powiedział Polityce Zdrowotnej prof. Piotr Rutkowski podczas obrad Międzynarodowego onkologicznego okrągłego stołu w Warszawie.

Jak poinformował, prócz poprawy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, celem strategii jest poprawa szeroko pojętej rehabilitacji onkologicznej, opieki około leczniczej. W planach m.in. jest wprowadzenie prawa do zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem po pięciu-dziesięciu latach od jej ustania. W przypadku dzieci ten okres może być krótszy, ponieważ ryzyko nawrotu jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku przebycia choroby przez osoby starsze.  

-Tego w Polsce bardzo brakuje, czyli żeby pacjent miał doradcę na poziomie ośrodka onkologicznego, który objaśni w jaki sposób może sobie poradzić z pracą, jaką ma przebyć rehabilitację.. Co chcemy wprowadzić ,a czego w Polsce brakuje, to żeby pacjent, który jest wyleczony z nowotworu mógł mieć ubezpieczenie na życie. Wtedy będzie mu łatwiej uzyskać kredyt - mówi Polityce Zdrowotnej prof. Piotr Rutkowski podczas obrad Międzynarodowego onkologicznego okrągłego stołu w Warszawie

Sytuacja może odmienić życie wielu pacjentów, szczególnie tych, którzy pokonali chorobę w wieku dziecięcym, u których ryzyko nawrotu nowotworu jest stosunkowo niewielkie. Takie osoby po przejściu w dorosłość nie mogły uzyskać ubezpieczenia niezbędnego do wzięcia kredytu. Ta stygmatyzacja osób z wyleczonym nowotworem sprawia, że chorzy są podwójnie poszkodowani.

W Polsce mamy wyleczonych pół miliona ludzi, z czego 300-400 tys jest w wieku produkcyjnym. Oni nie mogą wziąć kredytu mieszkaniowego, bo nigdy nie dostaną ubezpieczenia na życie. Część krajów, jak Francja, czy Belgia wprowadziły możliwość zatarcia wiedzy o nowotworze po 10 latach od wyleczenia nowotworu -mówi prof. Piotr Rutkowski.

Czytaj również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz