MRPiPS o zmianach w wypłatach zasiłków chorobych - nie prowadzimy prac w tym zakresie

11 Grudnia 2019, 15:25 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odniosło się do pojawiających się od kilku dni informacji o planowanych zmiana w wypłacaniu zasiłków chorobowych i zapewniło w środę na Twitterze, że nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie.

": w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. zmian w zakresie wypłaty zasiłków chorobowych informujemy, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie" - czytamy na Twitterze MRPiPS.

Tymczasem o projektowanej zmianie w przyznawaniu zasiłków chorobowych poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Leszk Skiba. W myśl projektowanych zmian pacjenci musieliby mieć 90 dni przerwy pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS. Jak wskazał wiceminister finansów, "niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy".

Ponadto wprowadzony miałby być tzw. "okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego" oraz ustalenie okresu wyczekiwania na zasiłki - 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo, 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie", czyli po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej na pierwszy zasiłek można by otrzymać po 3 i 6 miesiącach.

Zmiana w zakresie wypłaty zasiłków chorobowych ma ograniczyć nadużycia związane z wyłudzaniem świadczeń, jednak będą wymierzone także przeciwko uczciwym pracownikom, którym po prostu przydarzyła się choroba.

Źródło: MRPiPS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

latis Środa, 11 Grudnia 2019, 22:48
Oni naprawde wierza ze ludzie to idioci jak oni