Problem „wagi ciężkiej” w Polsce, czyli jakie wyzwania stoją przed systemem

12 Grudnia 2019, 9:42 waga brzuch otyłość grub

O tym jakie wyzwania stoją przed systemem w związku z rosnącą skalą otyłości oraz związanych z nią powikłaniach – dyskutowała w środę Radą Ekspertów ds. Chorób Metabolicznych i Przeciwdziałania Otyłości, założona przy Medycznej Racji Stanu.

Jak mówił przewodniczący Rady prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych CSK Warszawa, podczas posiedzenia Rada wskazała na szereg niezbędnych działań w zakresie m.in. edukacji nastolatków 12-15 lat, zwolnień z WF, zakazu reklamy niezdrowej żywności i napojów w TV, edukacji dzieci i młodzieży o zdrowym stylu życia, pomiaru efektów działań,  dostępu do porad żywieniowych dla osób z nadwagą i cukrzycą, wytycznych żywieniowych w kampaniach edukacyjnych,  leczenia cukrzycy i otyłości ze wsparciem psychologicznym, kształcenia edukatorów zdrowotnych, debaty narodowej na temat stylu życia i uświadomienia zagrożeń,  zwiększenia odpowiedzialności za swoje zdrowie,  przygotowania otoczenia do wprowadzenia podatku cukrowego czy roli POZ w kwestii edukacji i profilaktyki. 

Magdalena Gajda, Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA podkreślała z kolei, że oprócz działań w zakresie profilaktyki potrzebne są też działania typowo lecznicze. - Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do leczenia, a nie odchudzania dla osób, które są na początku drogi do otyłości, mają nadwagę. Powinien powstać system kształcenia lekarzy, zawodów wspomagających, żywieniowców, dietetyków, dostęp do konsultacji dietetycznych dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy pacjentów – mówiła. Jak przekonywała, trzeba także ograniczyć rynek zajmowania się otyłością przez osoby do tego nieuprawnione.

Dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce podkreślał, że w POZ chory nie powinien mieć barier, aby się leczyć - zarówno systemowych, jak i psychologicznych.  Ta świadomość rośnie, ale nie dzięki działaniom systemowym. Rozpoznawalność cukrzycy typu I w związku z burzliwymi objawami jest zdecydowanie lepsza (chudnięcie, wielomocz,) a z cukrzycą typu II jest gorzej. Pacjenci mimo czynników ryzyka unikają badania się, badania poziomu cukru.

Brakuje systemu leczenia otyłości 

Jak oceniali eksperci problemem obecnie jest brak jasnej ścieżki leczenia pacjenta z otyłością m.in. w POZ.

Prof. Mariusz Wyleżoł, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością stwierdził, że „system leczenia otyłości w Polsce nie istnieje”.

- Leczenie otyłości przez lekarzy rodzinnych przerasta ich możliwości ze względu na ogrom innych zajęć. Chorzy, którzy zgłaszają się do nas relacjonują, że dostają zalecenia: mniej jeść, łańcuch na lodówkę, ale nie otrzymują fachowych porad, więc korzystają z szarlatanerii m.in. ziół, diet skomponowanych przez przypadkowych ludzi itd. – mówił prof. M. Wyleżoł. Dodał, że ludzi ci działają bez jakichkolwiek uprawnień i pozostają bezkarni.

Jak mówił, leczenie chirurgiczne otyłości od 3 lat jest finansowane przez publiczny system, jednak jak ocenił jest to system dziurawy. - Jest finansowana operacja, ale nie poradnictwo psychologiczne przed i po operacji - wskazywał.

Podkreślił znaczenie profilaktyki i edukacji, jednak zastrzegł, że istnieje grupa pacjentów z otyłością, którzy nie mają wpływu na swoją otyłość, bo jest skutkiem nadmiaru lub braku pewnych hormonów. - Jeżeli wszystko byłoby zależne od naszych wyborów, to nie operowałbym lekarzy, dietetyków, psychologów - mówił.

Prof. Piotr Hoffman, Kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, podkreślał, że edukacja dzieci jest szczególnie istotna, zwłaszcza, że „dzieci atakowane są reklamami śmieciowego jedzenia oraz słodzonych napojów  m.in. w kinach. -  Mamy przeciwnika – potężne koncerny spożywcze, które są potencjalnym reklamodawcą dla telewizji publicznych - ocenił.Dietetyk Magdalena Siuba-Strzelińska, Zastępca Kierownika Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zwracała uwagę, że niezbędny jest  bezpłatny dostęp do profesjonalnego dietetyka w ramach POZ. Jak mówiła, świadomość na temat roli dietetyków rośnie  coraz więcej jest pacjentów odesłanych przez lekarza poz lub specjalistę właśnie do dietetyka.

Przypominał, że otyłość jest czynnikiem rozwoju ryzyka wielu chorób układu krążenia.

Z kolei prof. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii mówił o konsekwencjach otyłości w kontekście nowotworów. - Nowotwory są związane z naszym trybem życia. Jest kilkanaście nowotworów związanych z otyłością typu brzusznego, np. rak piersi i jelita grubego, nerki, przełyku - mówił. Według niego, w Polsce jest prowadzonych wiele działań w zakresie profilaktyki otyłości, tylko nie są one skoordynowane.

Jak zaznaczył obowiązkowa powinna być w szkole raz w tygodniu godzina wychowania w zdrowiu. - Trzeba korzystać z potencjału lekarzy rodzinnych, aptekarzy, nauczycieli w kreowaniu postaw prozdrowotnych – stwierdził prof. J. Meder.

Cukrzyca - epidemia w Polsce

Eksperci zwrócili także uwagę na problemy pacjentów z cukrzycą.

Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oceniła, że w cukrzycy typu II nastąpił przełom w dostępie do terapii, na którzy chorzy czekali od wielu lat. - Mamy nadzieję że to dopiero początek i że Polscy chorzy będą mieli dostęp do leczenia na poziomie europejskim. - W cukrzycy oprócz farmakoterapii pacjenci czekają na wprowadzenie porady edukacyjnej – dodała.

Prof. L. Czupryniak  podkreślił, że 1/3 chorych na cukrzycę nie wie, że jest chora, jednak jak mówił liczba ta stopniowo maleje, ponieważ świadomość na temat tej choroby rośnie. Według niego, osoby po 45 r. życia z nadwagą, które mają w rodzinie osoby z cukrzycą itd. powinny raz w roku badać poziom cukru. - Wykrywanie poprawia się, bo coraz więcej mówi się w mediach na ten temat - dodał.

Dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zwracał uwagę, że w POZ chory z otyłością lub cukrzycą nie powinien mieć barier, aby się leczyć - zarówno systemowych, jak i psychologicznych.  - Rozpoznawalność cukrzycy typu I w związku z burzliwymi objawami jest zdecydowanie lepsza, ale z cukrzycą typu II jest nieco gorzej - ocenił. Jak mówił, pacjenci mimo czynników ryzyka unikają badania się w tym kierunku.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz