Dodatkowe środki dla NFZ - projekt ustawy po pierwszym czytaniu

12 Grudnia 2019, 12:45 kasa pieniądze

Dodatkowe 2 mld zł dla Narodowego Funduszu Zdrowia na pokrycie wzrostu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej oraz pokrycie kosztów nadwykonań - przewiduje rządowy projektu którego w czwartek, w trybie pilnym, odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 został przyjęty przez Rząd w tym tygodniu i w trybie pilnym skierował go do Sejmu.

Projekt przewiduje przekazanie dodatkowych środków na fundusz zapasowy NFZ w wysokości 2 mld zł. Kwota ta ma zostać przeznaczona na pokrycie wzrostu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

Poza tym projekt przewiduje przekazanie dodatkowych środków na zakup nowych karetek, wydatków majątkowych dla Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także fundusz policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.

Na co dokładnie zostaną przekazane środki?

- NFZ zgodnie z ustawą nie może być organem założycielskim żadnego podmiotu leczniczego. W jego statucie nie ma również przewidzianej możliwości przekazywania środków na oddłużanie placówek medycznych, a jedynie zakup świadczeń dla pacjentów - odpowiadał w Sejmie na pytania posłów ws. przekazania środków na zadłużenia szpitali powiatowych, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Szanujemy wyrok sądów. Czekamy na treść szczegółowego uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas przystąpimy do prac nad rozwiązaniami prawnymi, by w ciągu 18 miesięcy wykonać ustalenia TK - dodał.

Jak przekonywał wiceminister, dodatkowe środki, jak co roku, przeznaczone zostaną na poszerzenie zakresu programów bezlimitowanych świadczeń zdrowotnych, które obecnie obejmują leczenie zaćmy, czy wykonywanie badań obrazowych tj. TK czy RM.

Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Sprawozdanie z posiedzenia komisji ma zostać przedstawione jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu, o godzinie 16:15.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz