E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r., ale za wystawienie papierowej - kary nie będzie

12 Grudnia 2019, 15:20 ezdrowie informatyzacja komputer

Resort zdrowia w komunikacie przypomniał, że od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednocześnie zapewnia, że po tym terminie recepta wystawiona w postaci papierowej będzie mogła być zrealizowana tak, jak dotychczas w każdej aptece, a przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy mimo obowiązku ustawowego wystawią papierową receptę. Z kolei NFZ organizuje w najbliższą sobotę w oddziałach wojewódzkich dzień otwarty dla kadry medycznej przygotowującej się do wystawiania e-recept.

MZ w wydanym komunikacie wskazało, że po 8 stycznia w określonych przypadkach recepty będą wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:

  • recept w ramach tzw. importu docelowego,
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu. 

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków - zapewnia resort.

Jednocześnie wskazał, że przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej. 

MZ zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady i przypomina, że wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl. Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu ww. dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowalnego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA. 

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty (20 mln zł), Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej w zakresie m.in. wystawiania e-recept, szczegółowe informacje dotyczące wystawiania e-recept można znaleźć na stronie ezdrowie.gov.pl oraz infolinii 19 457, wysyłając pytanie na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl lub odwiedzając helpdeski uruchomione w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

14.12. dzień otwarty dla kadry medycznej w OW NFZ

Z kolei NFZ poinformował w czwartek, że w najbliższą sobotę, 14 grudnia 2019 r., zaprasza pracowników medycznych przygotowujących się do wystawiania e-recept do sal obsługi pacjenta w placówkach oddziałów wojewódzkich NFZ.

Podczas dnia otwartego będzie można m.in. otrzymać kompleksową informację o zasadach wystawiania e-recept oraz działania strony gabinet.gov.pl, zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu działania i zakładania Profilu Zaufanego oraz Internetowego Konta Pacjenta, złożyć wniosek w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) o dostęp do platformy P1.

Źródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

aptekarz Środa, 22 Stycznia 2020, 11:56
To jaka to praworządność.Pomimo obowiązku ustawowego znowu wyjątki .Apteki MAJĄ
realizować Rp. a za cztery lata recepty zostaną zakwestionowane bo zmieni się WŁADZA
i kto zapłaci?
Bogusława Stęplewska -Powiertowska Niedziela, 05 Stycznia 2020, 19:49
Proszę o przedstawienie rysunku nowej recepty papierowej pro familie
wieloszczet Poniedziałek, 23 Grudnia 2019, 11:58
nie wiem, czy dam sobie radę..., choroba raczej postępuje, a pomoc w opętaniu wizją dobrobytu po upadku złotej planetoidy jest iluzoryczna. tradycją jest, że intensywnie pomaga się tuż przed śmiercią. nie jest dobrze, czy to doświadczenie to postęp, czy poprawianie statystyk...? nie ma równych szans, nawet szans... tak myślę.
lekarz Poniedziałek, 16 Grudnia 2019, 22:27
BURDEL JAK ZWYKLE!!!
reCAPTACHA Wtorek, 07 Stycznia 2020, 22:19
Są przychodnie gdzie gabinety lekarskie nie są wyposażone w komputery i lekarz wystawia receptę papierową. Trzeba to uwzględnić że otrzymanie e-recepty w takim przypadku jest nie możliwe