Lekarz rodzinny nie może być urzędem

10 Października 2015, 14:39

Lekarz rodzinny nie może być urzędem pracującym od 8:00 do 15:00. Tak się teraz dzieje. Tak nigdzie na świecie nie jest - mówił profesor Janusz Solski, gość konwencji Zjednoczonej Lewicy, która odbyła się dziś w Warszawie.

Profesor Janusz Solski swoje wystąpienie poświęcił głównie roli lekarza rodzinnego w Polsce. Jego zdaniem, choć przenieśliśmy do polskiego systemu ochrony zdrowia wzorce zachodnie, to nadal opieka nie jest najlepsza, co dotyka najbardziej osoby starsze. Główny problem dostrzega w zasadach funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej: - U nas jest tak dlatego, że pieniądze idą przed pacjentem, a wszyscy mówili, że będą szły za pacjentem. W związku z tym, jeśli pacjent przyjdzie do lekarza z opieki podstawowej, zostanie zbadany i najczęściej odesłany do lekarza specjalisty - tłumaczył. - Tak też nie powinno być. Lekarz rodzinny jeśli uzna, że powinien  pacjenta zbadać specjalista, to on powinien zadzwonić i uzgodnić wizytę. Zatem mamy system, który w zasadzie doskonale by działał, gdyby nie było pacjentów - stwierdził. 

W ocenie profesora lekarz rodzinny musi znać doskonale stan zdrowia wszystkich swoich pacjentów i w tym celu powinien raz w roku wszystkich zbadać. Wtedy, jego zdaniem, będzie potrzeba mnie specjalistów.

Barbara Nowacka postulaty lewicy dotyczące ochrony zdrowia przedstawiła tydzień temu na konwencji  Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.   Deklarowala wtedy, że lewica zorganizuje służbę zdrowia w europejski sposób. Mówiła także, że każdy obywatel musi być ubezpieczony zdrowotnie i każdy chory musi otrzymać leczenie.  Zapowiedziała wzrost płac dla lekarzy i personelu, który jest najbliżej pacjenta, oraz że lekarz będzie otrzymywał wynagrodzenie nie za kontrakt, ale za przyjęcie pacjenta. Podkreśliła także konieczność wzmocnienia roli lekarza rodzinnego.

Dziś otwierając konwecje powiedziała m.in.: - Lewica znaczy wolność, sprawiedliwość, bezpieczeństwo, czyste środowisko, godne życie. Zróbmy wszystko, by to wllaśnie lewica miała wielki mandat zaufania społecznego. Wybierzmy postęp.

Gośćmi konwencji byli także: prof. Grzegorz Kołodko, Sławomir Broniarz, prof. Magdalena Środa oraz Cezary Olejniczak.

AG

źrodło: periscope

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz