Grudzień: rośnie liczba produktów leczniczych zagrożonych wywozem

13 Grudnia 2019, 10:23 leki

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 grudnia 2019 r. Od ostatniej wrześniowej publikacji lista poszerzyła się o ponad 70 dodatkowych pozycji. Minister zdrowia uspokaja, że to lista "antywywozowa", a nie lista leków, których brakuje.

Chodzi o Wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 grudnia 2019 r.

Na wrześniowym wykazie było 350 pozycji, tymczasem grudniowa lista to już 422 pozycje.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do pytania o tę listę podczas piątkowej konferencji prasowej zapewniał, że nie jest to lista leków, których nie ma, ani lista leków których brakuje. - To jest lista leków antywywozowa, czyli tych leków nie można wywozić z kraju z różnych przyczyn, m.in. dostępność na całym świecie jest reglamentowana, że wiemy, że może być reglamentowana lub z takich przyczyn, że akurat te grupy leków są potencjalnie atrakcyjne do wywozu - mówił.

Źródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sieci aptek to braki leków Piątek, 13 Grudnia 2019, 17:25
Sieci aptek z obcym kapitałem to główne ogniwo mafii lekowej. Rząd ich nie ruszy, bo są obcym kapitałem.
Polscy pacjenci dla rządu nie mają znaczenia, więc leków będzie brakować az znikną wszystkie które można sprzedać drożej poza Polską. Wolny rynek. Tylko trzeba dodać, że jedynie w Polsce tak jest i niektórych krajach postkomunistycznych.
Braki leków to objaw kolonizacji państwa. A rząd to łajdacy.