Ł.Szumowski o regulacjach dot. leków z pseudoefedryną: nie mamy legislacyjnych planów

13 Grudnia 2019, 15:51 Apteka

Minister zdrowia poinformował, że resort zdrowia nie ma na razie żadnych konkretnych legislacyjnych planów dotyczących wprowadzenia sprzedaży leków z pseudoefedryną tylko osobą pełnoletnim za okazaniem dowodu osobistego.

Ł.Szumowski odniósł się do doniesień medialnych o takich planach resortu. Jak mówił, kwestia sprzedaży leków z pseudoefedryną to  temat dyskutowany od wielu miesięcy, a nawet lat. - Wiemy, że istnieją środowiska, które wykorzystują leki z pseudoefedryną do produkcji narkotyków. Wiemy, że takie sytuacje miały miejsce i poza granicami Polski i w Polsce. Ale to kwestia dawki i ilości. Już też mechanizm takie mechanizmy, który pozwalają na sprzedaż wyłącznie jednego opakowania - mówił.

Dodał, że jest to "dyskusja o tym, w jaki sposób z jednej strony nie ograniczać pacjentom dostępu do tych leków, które są potrzebne i skuteczne, a z drugiej strony zapobiegać patologiom, albo kupowania nadmiernej ilości, albo wręcz skupowania i produkcji z tego niedozwolonych substancji".

- W tej chwili nie mamy żadnych konkretnych legislacyjnych planów - poinformował.

- Dyskutujemy to z Urzędem Regulacji Produktów Leczniczych, jak i biurem przeciwdziałania narkomanii, jakie mogłyby być potencjalne ryzyka i korzyści z takich rozwiązań, ale nie mamy żadnej otwartej ścieżki legislacyjnej. Nie mamy sygnałów, aby była jakaś duża skala takiego zjawiska - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz