Współtwórca Google inwestuje w tworzenie nowych szczepionek

16 Grudnia 2019, 12:28 biotechnologia biologiczne biopodobne badania laboratorium

Współtwórca wyszukiwarki internetowej Google, Larry Page finansuje działania mające prowadzić do opracowania uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie.

Z początkiem grudnia Lary Page oraz drugi współzałożyciel Google, Sergey Brin wycofali się z prowadzenia spółki. Majątek tego pierwszego szacowany jest na blisko 65 mld dolarów. Miliarder w swoich kolejnych projektach chce rozpocząć krucjatę przeciw grypie.

Jak podaje serwis TechCrunch inicjator internetowego hegemona angażuje się w walkę z grypą od lat. W latach 2015 -2017 na program "Shoo the Flu", który zapewnia darmowe szczepienia przeciw grypie dla dzieci z Oakland (stan Kalifornia) miał przeznaczyć blisko 4,1 mln dolarów.

Lary Page inwestuje także w inny projekt powiązany ze szczepieniami, Flu Lab finansującej działania mające doprowadzić do stworzenia uniwersalnej szczepionki na grypę.

Według oficjalnej strony internetowej Ful Lab, ściśle współpracuje ono m.in. z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, Instytutem Sabin Vaccine i konsorcjum na rzecz rozwoju szczepionek przeciw grypie Global Funders Consortium for Universal Influenza Vaccine Development.

Uniwersalna szczepionka przeciw grypie od dawna stanowi jeden z celów badań nad chorobami zakaźnymi. Z danych WHO wynika, ze na całym świecie każdego roku z powodu grypy i powikłań pogrypowych umiera 650 tys. ludzi. Jeśli prace nad uniwersalną szczepionką zakończyłyby się sukcesem, naukowcy nie musieliby co roku zgadywać, jakie szczepy wirusa pojawią się w następnym sezonie grypowym. Pozwoliłoby to również na zmniejszenie częstotliwości szczepień.

JK

źródło: TechCrunch

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz