- Wczesne wykrycie chorób jest kluczowe dla powodzenia terapii. Jako hematolodzy wiemy, jak trudna jest diagnostyka chorób krwi i szpiku ze względu na ich niespecyficzne objawy. Stąd potrzeba dalszej, stałej edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Dysponujemy narzędziem do diagnostyki chorób hematologicznych - badaniem morfologii krwi obwodowej. Dlatego, gdy obserwujemy u siebie niepokojące objawy, nie powinniśmy zwlekać - udajmy się do lekarza - przekonuje konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Ewa Lech-Marańda, która objęła honorowym patronatem kampanię ''Odpowiedź masz we krwi''.
Większość nowotworów krwi ma źródło w szpiku kostnym, w który komórki macierzyste dojrzewają i się przekształcają w krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Niepokojące mogą być nieprawidłowe stężenia tych komórek widoczne w morfologii krwi obwodowej. Mogą świadczyć o rozwoju poważnej choroby i dla lekarza pierwszego kontaktu stanowią sygnał.
- (...) Jako lekarze rodzinni musimy być niezwykle czujni. Bywa, że pacjenci nie potrafią opisać, co ich boli, z jakimi problemami się borykają. Dlatego niezwykle ważna jest również prosta diagnostyka – morfologia krwi obwodowej. Niektóre rodzaje białaczek można wykryć właśnie na podstawie tego badania krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego. Nieprawidłowy wynik badania pozwala nam precyzyjnie ukierunkować dalszą diagnostykę pacjenta - podkreśla rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodaje, że badanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad dwukrotnie i dziś z nowotworami hematoonkologicznymi zmaga się w Polsce ponad 100 tys. osób.
Decydujące znaczenie dla wczesnego wykrycia tych chorób, a tym samym zwiększenie szansy na skuteczne leczenie, ma jednak wczesne wykrycie choroby - przekonywał prof. Wiesław Jędrzejczak, hematologi, onkolog kliniczny i transplantolog.
Poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację nt. objawów i istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii to główny cel realizowanej od maja ubiegłego rokku kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi".
BPO