J. Pinkas: Pionizacja inspekcji sanitarnej jest potrzebna i od wielu lat postulowana

17 Grudnia 2019, 15:05 Pinkas

- Pionizacja inspekcji sanitarnej jest bardzo potrzebna i od wielu lat postulowana – podkreśla w rozmowie z Polityką Zdrowotną Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Na czwartek zaplanowano pierwsze czytanie w Sejmie projektu, który zakłady zmiany w sanepidzie.

- Liczymy na jak najszybsze procedowanie ustawy i jej uchwalenie. Pionizacja inspekcji sanitarnej jest bardzo potrzebna i od wielu lat postulowana przez Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i wojewódzkich inspektorów – powiedział J. Pinkas.

Jaki jest cel tej ustawy?

- Chodzi przede wszystkim o lepszą koordynację oraz większa jednolitość merytoryczną zadań realizowanych przez pracowników w terenie. Dzięki pionizacji doprowadzimy do unifikacji np. procesów kontroli, ale też akcji promocyjnych. Inspekcja powiatowa będzie zależna od inspekcji wojewódzkiej, a GIS będzie miał większy wpływ na to, co się dzieje w terenie – wyjaśnił J. Pinkas.

Jak dodał, obecnie funkcjonujące rozwiązania nie we wszystkich obszarach się sprawdziły i np. generują większe koszty funkcjonowania sanepidu.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

chory rząd od lat Niedziela, 22 Grudnia 2019, 12:36
już to przerabialiśmy, i tak, najpierw łączą, później dzielą i tak tym przy korycie czas płynie za porządne wynagrodzenia nic konkretnego nie robiąć
Zoja Środa, 18 Grudnia 2019, 9:21
Tragedia, już Wojewódzkie Stacje zacierają ręce, że nie będą miały co robić i częściej będą kontrolowały Powiatówki. Obiekty przejmą znowu pracownicy Powiatowych stacji, gdzie nie mają już w co rąk wsadzić, bo etaty okrojone do minimum dosłownie do połówek, a Wojewódzkie mają nadmiar pracowników, bo przecież musieli po kilka osób do działu zatrudnić na te obiekty, które wrócą do Powiatówek. Tak Wojewódzkie cieszą się bardzo z tego powodu, bo luz blus Ameryka i wyjazdy i jak znaleźć dziurę w całym w Powiatówce.