Opieka farmaceutyczna w szpitalu - jakie dobre praktyki można przenieść z zagranicy?

18 Grudnia 2019, 13:16 APTEKA FARMACEUTA

O tym, jakie dobre praktyki w zakresie opieki farmaceutycznej w ramach apteki szpitalnej można przenieść do Polski korzystając z doświadczeń podczas programu stażu dla polskich farmaceutów w Hiszpanii - dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Podczas konferencji podsumowano trzecią edycję międzynarodowego programu staży dla farmaceutów w Hiszpanii.

O dobrych praktykach prosto z hiszpańskiego rynku aptek szpitalnych mówili farmaceuci, którzy w ramach: „Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów” organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria”, zakończyli tegoroczne pobyty w jednym z hiszpańskich ośrodków przyjmujących - Hospital Universitario Germans Trias i Pujol w Badalonie, koło Barcelony. 

Dlaczego Hiszpania?

Partnerstwo z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Farmaceutów Szpitalnych nie zostało wybrane przypadkowo. - Jakość świadczonych usług farmaceutycznych i jakość farmacji szpitalnej, klinicznej w Hiszpanii jest na wysokim poziomie, dlatego też wybraliśmy współpracę z tym krajem - powiedziała obecna na spotkaniu Elżbieta Piotrowska - Rutkowska, prezes NRA.

Co więcej kraj jest zbliżony do Polski m.in. pod względem liczby ludności. - Hiszpania jest o wiele bliższa Polsce, jeżeli chodzi np. o wysokość wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Dzięki temu partnerstwu możemy szukać sposobu, aby znaleźć oszczędności, jak też sposobu na wzrost parametrów zdrowotnych poprzez włączenie farmaceutów do współpracy z lekarzami - zaznaczył Michał Byliniak, wiceprezes NRA i prezydent PGEU. 

Opieka farmaceutyczna w szpitalu, praca w multidyscyplinarnych zespołach medycznych

-Tworząc ten projekt skupiliśmy się przede wszystkim ma dwóch filarach. Pierwszy to opieka farmaceutyczna w szpitalu. Jest to bardzo ważny dział pracy farmaceuty szpitalnego, który dotyczy nadzoru nad bezpieczną, racjonalną i efektywną farmakoterapią pacjentów w szpitalu. Bardzo istotna jest także współpraca pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Dzięki temu projektowi farmaceuci mieli możliwość poznania, jak w praktyce funkcjonuje takie partnerstwo – wskazała Katarzyna Gancarz, koordynator projektu.

Farmaceuci szpitalni, uczestnicy projektu podkreślali, że wyjazd umożliwił im zapoznanie się z praktycznym wdrożeniem i realizacją opieki farmaceutycznej na oddziale oraz podczas konsultacji farmaceuty z pacjentami ambulatoryjnymi, którzy odbierają swoją terapię w szpitalu. Dotyczy ona przede wszystkim chorych na stwardnienie rozsiane, chorobę Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę, zakażonych wirusem HIV oraz pacjentów cierpiących na choroby rzadkie.

Za duży walor edukacyjny wyjazdu uznali również możliwość zapoznania się z zasadami współpracy w hiszpańskich multidyscyplinarnych zespołach medycznych, w których zadania farmaceuty szpitalnego są ściśle zdefiniowane. Jak zgodnie przyznają pobyt zmotywował ich do dalszego rozwoju zawodowego.

Zwracali też uwagę na rolę rozwiązań z zakresu nowych technologii, które jak pokazała praktyka w Hiszpanii, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pacjenta, większej jakości świadczeń, ale też generują dodatkowe oszczędności dla szpitali. Personel apteki posiadający zdecydowanie więcej czasu może przeznaczyć go na aktywności związane bezpośrednio z farmakoterapią pacjentów. 

Wyjazdy edukacyjne przynoszą już efekty

Wyjazd mgr farm. Kamili Flisikowskiej w ramach II edycji programu w 2018 r. stał się motorem napędowym dla wdrożenia programu opieki farmaceutycznej nad pacjentem onkologicznym.  O rozwiązaniach podpatrzonych w hiszpańskiej aptece szpitalnej, które z powodzeniem zostały dostosowane do polskich realiów, farmaceutka opowiadała wraz z kierownikiem apteki szpitalnej – mgr farm. Joanną Laskowską.

W ramach realizowanej opieki farmaceutycznej zespół stworzył informatory oraz przyjazne pacjentom ulotki, zawierające najważniejsze informacje o zasadach m.in przyjmowania i przechowywania wybranych leków cytotoksycznych, służące jako materiały edukacyjne dla pacjentów w domu i podczas konsultacji z farmaceutą w szpitalu. Aktualnie pod opieką farmaceutów jest 150 pacjentów przyjmujących doustną chemioterapię. Apteka planuje poszerzenie zakresu świadczonych usług, po to, aby mogły one objąć szerszą grupy pacjentów onkologicznych szpitala.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz