J. Dobruch o niedofinansowaniu procedur w raku nerki

14 Stycznia 2020, 13:35 jacek dobruch

O tym jak wycenione są świadczenia dostają pacjenci, u których stwierdzono guza nerki oraz o postępie technologii w leczeniu tej grupy nowotworów mówi dr hab. Jakub Dobruch, przewodniczący Sekcji Urologii-Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kierownik I Kliniki Urologii CMKP.

W ostatnich dekadach niezwykle rozwinęły się technologie wykorzystywane w leczeniu raka nerki. Większość operacji można wykonać endoskopowo, ale z wykorzystaniem drogich i niezwykle złożonych urządzeń, na co przy okazji debaty Polityki Zdrowotnej zwracał uwagę dr hab. Jakub Dobruch. 

Gdy tech nowoczesnych narzędzi nie ma, operacje wykonuje się w sposób klasyczny, otwarty, który wiąże się m.in. z dolegliwościami bólowymi i dłuższym okresem powrotu do zdrowia. – Dlatego istnieje duża potrzeba zwiększenia nacisku na rozwój chirurgii endospokopowej, poprzez zwiększenie nakładów na te świadczenia. Po to, by osoby zarządzające szpitalami wdrażały chętnie nowe rozwiązania techniczne. Tego brakuje w Polsce - mówi J. Dobruch.

Jak podkreśla, klasyczne techniki endoskopowe jak i chirurgia robotyczna wymagają nakładów finansowych. Robotyczna jest dużo droższa od laparoskopowej, ale znacznie skraca okres uczenia chirurgii oraz złożonych technik operacyjnych i zwiększa bezpieczeństwo. To zmniejsza ryzyko zdarzeń niepożądanych, które mogą być u kilku albo u kilkudziesięciu procent chorych. 

Zobacz więcej w nagraniu.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz