Ł.Szumowski: od stycznia w refundacji kolejne leki na raka piersi, raka płuca oraz chłoniaka

19 Grudnia 2019, 12:07 leki

Na nowej styczniowej liście leków refundowanych w zakresie onkologii znajdą się kolejne opcje terapeutyczne w terapii raka piersi, a raka płuca oraz chłoniaka - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister podsumował także cały rok 2019 pod względem refundacji w onkologii i jak mówił obecniew refundacji jest 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych

Ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne lub nowe wskazania refundacyjne, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. W 2019 w ramach onkologii rozpoczęto terapie nowymi 10 substancjami czynnymi, co stanowi wzrost o blisko 20 proc..

- To bardzo dużo jak na jeden rok. To ogromna szansa i narzędzie dla naszych pacjentów i lekarzy, żebyśmy mogli powiedzieć, że mamy coś dla pacjentów którzy cierpią na różnego rodzaju nowotwory - mówił Ł.Szumowski. Jak wyliczał, do refundacji w ciągu 2019 r. weszły m.in. leki na raka płuca i białaczkę (styczeń 2019), raka podstawnokomórkowego skóry i chłoniaki(marzec), szpiczaka plazmocytowego, raka płuca, białaczkę limfoblastyczną(lipiec), raka piersi (wrzesień), raka jelita grubego i białaczkę limfocytową(listopad).

- Rok 2019 to wymierny sukces w wielu obszarach, bo otrzymaliśmy szeroki wachlarz cząsteczek i nowe możliwości diagnostyczne. Doszły nie tylko nowe cząsteczki, ale też rozszerzenie wskazań. Dostęp także do immunoterapii stał się faktem. Liczba cząsteczek i szeroki zakres wskazań to już zakres europejski - oceniła prof. Beata Jagielska, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej.

Rak piersi

W ramach refundacji od stycznia zagwarantowano nową linię leczenia dla chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi. Lek Kadycla (trastuzumab emtanzyna) będzie dostępny w  programie „Leczenie raka piersi”.

Ponadto w celu pełnego zabezpieczenia leczenia pacjentek z rakiem piersi w ramach refundacji aptecznej we wskazaniu pozarejestracyjnym:Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL” refundowane będą produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan.

Białaczka szpikowa

Rozszerzono wskazania leku Vidaza (azacitidinum), w wyniku czego będzie możliwie objęcie leczeniem szerszej grupy chorych na ostrą białaczkę szpikową.

Chłoniaki złośliwe

Gazyvaro (obinutuzumab) stosowany będzie od stycznia 2020 r. w pierwszej i kolejnych liniach leczenia w programie „Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe (ICD – 10 C82, C83)”. Dzięki tej decyzji cena leku została obniżona o 25 proc. we wszystkich wskazaniach refundacyjnych.

Rak płuca

Od 1 stycznia w ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” refundowany będzie kolejny inhibitor ALK – lek Zykadia (ceretynib).

Styczniowe obwieszczenie refundacyjne dostępne jest tutaj

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz