POZ: Negocjacje PPOZ z NFZ na finiszu

20 Grudnia 2019, 15:44 poz

Decyzje o podpisaniu kontraktów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie POZ w 2020 roku są już na finiszu negocjacji lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministrem Zdrowia.

Jak informuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, ten rok dla PPOZ był wyjątkowo pracowity. Miało to związek z wprowadzeniem nowych rozwiązań związanych z szeroko pojętym e-zdrowiem.

- Nasze rozmowy dotyczyły wprowadzenia i funkcjonowania e-recept, e-zaświadczeń , e-zaopatrzenia.  Najważniejsze jest to, że w szczególnych sytuacjach lekarz nadal będzie mógł wystawiać recepty papierowe. Dobro pacjenta jest najważniejsze. Nie może być tak, że zagrozi mu na przykład brak łączności w systemie czy inny powód, dla którego w danym momencie lekarz nie będzie mógł wystawić e-recepty – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ważna część negocjacji poświęcona była profilaktyce 

Została podjęta decyzja o powołaniu w NFZ zespołu, który zajmie się dopracowaniem programów profilaktycznych tak, aby były one realne zarówno dla polskiego pacjenta, jak i placówek medycznych. Chodzi głównie o kwestie poprawy programu Choroby Układu Krążenia (CHUK), cukrzycy i tarczycy. Jesteśmy w trakcie omawiania zapowiadanego przez premiera tzw. „Bilansu 40-latka” (jak go wprowadzić , w jakim zakresie, ankiety ryzyk). Bardzo istotna jest tu także kwestia na ile programy profilaktyczne (w tym bilans zdrowego człowieka) będą mogły być realizowane przez medycynę pracy, a na ile przez podstawową opiekę zdrowotną – mówi Bożena Janicka.

W ocenie PPOZ, piętą achillesową w Polsce są badania cytologiczne i mammografia,  które – mimo wielu akcji profilaktycznych – nie cieszą się oczekiwanym zainteresowaniem wśród polskich pacjentek.

- Nadal pozostaje pytanie jak to poprawić?  Uważamy, że podstawowa opieka zdrowotna mogłaby wspomóc wykonalność tych bilansów. Bardzo istotną kwestią byłyby też badania przesiewowe dla mężczyzn (w kierunku raka prostaty), a także zlecane przez NFZ – w kierunku wczesnego  wykrywania raka jelita grubego, który jest jednym z częściej występujących nowotworów. W prowadzonych przez nas rozmowach słyszymy zapowiedź postawienia nacisku na profilaktykę w placówkach lekarzy rodzinnych. Uważamy, że jest to dobry kierunek, dający bardziej realne szanse na wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych, wzrost świadomości i szersza edukacje – mówi prezes PPOZ. 

Kontrakty na 2020 i 2021?

Jak informuje PPOZ, lekarze otrzymali propozycję od NFZ o podpisaniu kontraktów nie tylko na 2020 rok, ale i na 2021! Co było i jest tematem szczegółowych uzgodnień, jako zapowiedź wspólnych działań długofalowych. 

– Jesteśmy w trakcie końcowych uzgodnień, ostateczny koniec negocjacji i podpisanie porozumienia pomiędzy PPOZ a NFZ i MZ zapowiedziany jest na poniedziałek, 23 grudnia! – mówi Bożena Janicka.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz