Andrzej Matyja interweniuje ws. preparatów mlekozastępczych

23 Grudnia 2019, 9:25 Andrzej Matyja NRL

Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, zaapelował do Narodowego Funduszu Zdrowia o o wstrzymanie stosowania wobec lekarzy zlecających preparaty mlekozastępcze sankcji finansowych oraz pilne spotkanie z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

Sygnały o problemach z karami za nienależną refundację preparatów mlekozastępczych pojawiły się już w połowie grudnia.

- NFZ w całej Polsce odzyskuje pieniądze za refundację mleka Neocate (stosowane u dzieci z bardzo ciężką alergią) . Koszt puszki mleka 153 zł. Refundacja do ukończenia 1 rż. Kary dla lekarzy włącznie z odsetkami od kilkuset do kilkunastu tys zł. (...) Na Podlasiu rekordzista ma zwrot 30 tys zł. To tylko koszt mleka (alergolodzy wiedzieli dlaczego po recepty odsyłać do POZ) kolejna fala - leki pulmonologiczne seniorów - napisała w mediach społecznościowych Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

 

 

Interwencję w sprawie preparatów mlekozastępczych podjął również prezes lekarskiego samorządu. W liście skierowanym do Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ, zaapelował o wstrzymanie się od stosowania wobec lekarzy ordynujących tego typu preparaty sankcji finansowych. Andrzej Matyja poprosił również o pilne spotkanie w tej sprawie.

- Z napływających do Naczelnej Izby Lekarskiej informacji wynika, że kwestia realizacji recept na preparaty mlekozastępcze nie jest prosta, a odpowiedzialność za realizację recept na te preparaty, zrealizowanych w innym poziomem odpłatności niż przysługujący dziecku, nie spoczywa wyłącznie na lekarzach - zauważył Andrzej Matyja.

Zaapelował również, by w szczególności w okresie świątecznym, NFZ wstrzymał się od działań kontrolno-opresyjnych.

AM

 

 

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz