PPOZ: nie ma porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia

23 Grudnia 2019, 14:42 Janicka

Nie ma porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Prezes NFZ nagle zmienił warunki - poinformowała w poniedziałek prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Jak informuje PPOZ, z niewiadomych przyczyn Prezes NFZ zmienił uzgodnione warunki umów na przyszły rok, wynegocjowane podczas wielokrotnych spotkań z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia. O trwających rozmowach pisaliśmy tutaj POZ: Negocjacje PPOZ z NFZ na finiszuPOZ: dziś kolejne rozmowy z NFZ o umowach na nowy rok

- Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani, że tuż przed podpisaniem końcowego dokumentu, nagle proponuje się nam inne, niekorzystne dla nas warunki. Absolutnie nie możemy się na nie zgodzić! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Rozmowy o warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych przez podstawową opiekę zdrowotną na kolejny rok prowadzone były przez PPOZ od wielu tygodni. Wydawało się, że liczne spotkania zarówno z centralą NFZ, jak i z Ministerstwem Zdrowia przyniosą oczekiwane przez strony rezultaty. Do podpisania pozostał jedynie końcowy dokument (podpisanie zaplanowane było na 23 grudnia).

- Tymczasem sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Kilka dni po zakończeniu negocjacji i przed ostatecznym podpisaniem wypracowanego a jedynie redagowanego porozumienia Prezes NFZ, Adam Niedzielski poinformował Bożenę Janicką, Prezes PPOZ, że warunki zostają zmienione - informuje PPOZ.

Jak relacjonuje, w poniedziałek do siedziby PPOZ w Koninie przybył wiceprezes NFZ Filip Nowak w sprawie kontraktowania POZ na 2020 rok w zakresie prowadzonych negocjacji. - Chociaż rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze, niestety nie wniosły nowych propozycji, które by pozwoliły naszej organizacji podpisać umowy na nowy rok. Rozmowy te nie wyjaśniły powodu zmiany stanowiska i uzgodnień Prezes NFZ i Ministra Zdrowia z PPOZ - podkreśla organizacja.

- ... Prezes NFZ stawia negocjacje w sytuacji patowej. Nie rozumiemy dlaczego Prezes NFZ nie dotrzymał wspólnych ustaleń. Oczywiście
deklarujemy chęć rozmowy, ale na pewno nie zgodzimy się na niekorzystne dla nas propozycje. Nie wiemy jak sprawy dalej się potoczą - mówi Bożena Janicka.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Annaw Wtorek, 24 Grudnia 2019, 22:37
Proszę o opieKE zdrowotna o lepszą służbę zdrowia